Wybielanie zębów

Zbliża się Twój ślub, lub przed Tobą jest ważne spotkanie. Nie ważne, jaki jest powód - dzisiaj wybielanie zębów jest nie tylko dla gwiazd kina. Wielu pacjentów już wybieliło zęby, a jeszcze więcej o tym myśli. Wybielanie wykonane w gabinecie stomatologicznym to trwałe i bezpieczne rozjaśnienie koloru Twoich zębów.

Czy wybielanie jest dla mnie?
Generalnie wybielanie kończy się sukcesem u około 90% pacjentów. Jeśli Twoje żeby ściemniały z wiekiem, od kawy, herbaty czy papierosów to możesz być pewien 100% satysfakcji. W przebarwieniach po lekach (np. po tetrocyklinie) efekt wybielania jest znaczący.

Jak to działa? 
Aktywnym składnikiem środka wybielającego jest 10% nadtlenek mocznika (CH4H2O2), który w kontakcie z wodą (śliną) uwalnia nadtlenek wodoru (H2O2), który ma silne właściwości utleniające (wybielające). Wybielanie nie dotyczy wypełnień (żywic, sylikonów czy porcelany).

Jak trwały jest ten zabieg? 
Trwałość waha się od roku do 5-ciu lat, w zależności od Twoich zwyczajów takich jak: palenie, kawa czy herbata. Unikanie używek pomoże zachować dobry efekt na dłużej. Zabieg można powtarzać, powtórny zabieg będzie tańszy o koszt łyżki do wybielania.

Czy jest bezpieczny? 
Jeśli zabieg wykonany jest w gabinecie stomatologicznym - jest bezpieczny co potwierdziły badania w ciągu ostatnich 5-ciu lat. U pewnej grupy pacjentów może wystąpić podrażnienie dziąseł czy nadwrażliwość zębów, objawy te ustępują, kiedy wybielanie jest zakończone. Najbardziej popularną metodą jest wybielanie w domu:
- wycisk
- wykonanie matrycy z polivinylu
- odlaniegotowej matrycy, oraz żelu do wybielania

Matrycę nosi się w domu, zabieg trwa 10-14 dni

Wybielanie zębów - co nowego?
Wybielanie polega na rozjaśnieniu koloru zębów które pociemniały - z wiekiem, od kawy , herbaty czy tytoniu. Jeśli wybielanie wykonuje się pod kontrolą stomatologa jest to zabieg w 100% bezpieczny Po wybieleniu zęby pozostają rozjaśnione przez okres 3 do 5 lat ,pózniej zabieg można powtórzyć Jest to zabieg czysto kosmetyczny, aczkolwiek jeśli wziąść pod uwagę poprawę samopoczucia czy samooceny pacjenta - można mówić o efekcie terapeutycznym. Pierwsze zabiegi wybielania zębów przeprowadziłem około 10 lat temu i prawdopodobnie jestem pionerem wybielania zębów w Polsce.
Historia profesjonalnego wybielania zębów rozpoczęła się około dwudziestu lat temu w USA i obecnie jest najszybciej rozwijającą się dyscypliną stomatologii.
Jeśli myślisz o wybieleniu zębów musisz najpierw określić przyczynę z powodu której zęby ściemniały lub dlaczego nie mają satysfakcjonującego cię koloru. Właściwą osobą zdolną do oceny jaki rodzaj przebarwień mają twoje zęby będzie dobry stomatolog.
Ponieważ czasami są to przebarwienia zewnętrzne, które wymagają profesjonalnego czyszczenia, czasami są to przebarwione wypełnienia którym wybielanie na pewno nie pomoże
Bywa, że trzeba wykonać zdjęcie rtg przebarwionego zęba i na jego podstawie ocenić właściwą technikę wybielania. Dlatego jeśli myślisz o profesjonalnym wybielaniu to najlepiej odwiedz mój gabinet. Najpopularniejszą metoda wybielania to wykonanie plastikowych nakładek na zęby, do których pacjent nakłada niewielką ilość wybielającego żelu .
Żel pozostaje w kontakcie z zębami przez kilka godzin, dlatego najwygodniej wybielać zęby podczas snu. Żel ma przyjemny smak a nakładki są idealnie dopasowane, dlatego nie ma problemu ze spaniem. Cały zabieg trwa od 2 do 4 tygodni..
W Polsce są już dostępne żele wybielające 3 lub 4 firm , podczas gdy w Stanach nie ma miesiąca by nie pojawiał się nowy produkt.
Najnowsza tendencja to zwiększanie stężenia żelu, nawet do 30 % ,przez co skraca się czas wybielania. W zależności od zastosowanego środka nakładki nosi się tylko od 30 min do 2 godzin i cały proces trwa poniżej 7 dni.
"Power bleaching".
Wybielanie zębów podczas jednego 1 - 1,5 godzinnego seansu nie jest metodą nową ale ostatnio ten rodzaj wybielania stał się w USA popularny dzięki potężnym środkom przeznaczonym na reklamę. Po założeniu bariery ochronnej na dziąsła, zęby pokrywa się żelem wybielającym na który kieruje się światło ze specjalnej lampy, która przyśpiesza wybielanie. Najpopularniejsze systemy "power bleaching" to Zoom, BriteSmile, Saphire a niedługo pojawią się następne Nie jest to metoda skuteczniejsza niż wybielanie w domu.
Ale są pacjenci którzy skłonni są zapłacić więcej aby wybielić zęby szybciej.
Plastry wybielające
Na rynku amerykańskim pojawiły się 2 lata temu, a wkrótce będą do kupienia polskich aptekach a być może w supermarketach. Najpopularniejsze marki to White Strips - firmy Crest/Blendamed oraz Simple White - firmy Colgate. Przezroczyste paski nasączone środkiem wybielającym przykleja się do zębów na około 30 min dziennie przez 4 tygodnie.
Jedyny sygnalizowany mi minus to że wybielanie ogranicza się tylko do zębów przednich.
Koszt jednego opakowania plastrów to około 40 USD. Paski wybielające są jak do tej pory jedynym środkiem dostępnym poza gabinetem dentystycznym który naprawdę wybiela zęby. Pasty czy płyny reklamowane jako wybielające jak na razie nie mają żadnych właściwości wybielających
Technika ozonowa.
Ozon stosowany również w leczeniu próchnicy ma również właściwości wybielające. Z dużą uwagą śledzę rozwój tej techniki .Wybielanie tą metodą trwa tylko 3 minuty.

Jeśli interesuje Cię wybielanie zębów, to odwiedź mój gabinet a dowiesz się która metoda jest najbardziej odpowiednia dla Twoich
zębów.