Strach przed dentystą (dla tych którzy się boją)

Strach przed dentystą (dental fobia) to rodzaj paraliżującego strachu który stanowi poważną przeszkodę w podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia stomatologicznego.

Przyczyny tego zjawiska to między innymi:
- ból lub inne negatywne doświadczenia wyniesione podczas wizyty w gabinecie dentystycznym
- poczucie bezsilności i braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych
- poczucie zażenowania z powodu własnych zaniedbań higienicznych i obawa przed kpiną lub wyśmianiem
- poczucie depersonalizacji podczas leczenia stomatologicznego, wymuszone poprzez konieczne dzisiaj środki ochrony osobistej (maski, okulary ochronne, rękawiczki)
- stereotypowe wyobrażenia wyniesione z domu, środowiska, telewizji.

Jak pokonać strach?
Żaden strach nie jest cechą wrodzoną człowieka, jest jedynie zachowaniem wyuczonym. Skoro tak, tzn. że zachowania tego można się oduczyć. Stomatolog zorientowany na leczenie pacjenta, a nie tylko zębów, okaże się pomocny.
Kluczowa jest komunikacja - musisz czuć, kiedy wyrażasz swoje obawy, że jesteś słuchany. W stomatologii zwykle nieznane procedury budzą strach, dlatego pytaj i oczekuj wyjaśnień aż do pełnego zrozumienia. Pomocny jest system sygnalizacji, który pozwoli zatrzymać proces leczenia z jakiegokolwiek powodu - najprostsze będzie podniesienie ręki. Ludzkie ciało nie może być rozluźnione przy jednoczesnym napięciu psychicznym. Mózg nie jest w stanie przeprowadzić obu procesów jednocześnie. Dlatego różne techniki relaksacyjne ( choćby joga czy karate) pomogą rozluźnić się psychicznie. Jeśli użyjesz tych technik w obecności bodźców, które normalnie wywołują twój strach (np. środowisko gabinetu) to po jakimś czasie traumatyczne skojarzenia znikną. Pokonasz swój strach.
Metodą pozwalającą opanować strach jest także odwrócenie uwagi pacjenta np. za pomocą muzyki lub filmu. Wreszcie trzeba sobie uświadomić, że współczesna stomatologia dysponuje wieloma nowymi środkami i technikami pozwalającymi zablokować ból. Nowe środki znieczulające, znieczulenie bezigłowe, znieczulenie przed znieczuleniem to tylko niektóre.
Zapomnij o swych dawnych doświadczeniach. We współczesnej stomatologii nigdy nie jest za późno na odtworzenie twojego uśmiechu.

Test:
- czy wieczorem, przed planowaną wizytą u dentysty, jesteś nieswój i odczuwasz napięcie?
- czy podobne odczucia towarzyszą ci w poczekalni?
- czy miałeś w gabinecie jakieś nieprzyjemne doświadczenia związane z leczeniem?
- czy widok lub dźwięk instrumentów stomatologicznych powoduje twój strach?
- czy obce ciała w twoich ustach, podczas leczenia, powodują panikę oraz uczucie, że nie możesz oddychać prawidłowo?
- czy czujesz się zażenowany, gdy twój dentysta mówi ,że do tej pory nie widział tak zaniedbanego uzębienia?

Jeśli odpowiedz na któreś z pytań jest twierdząca, to mam nadzieję, że mój artykuł okaże się pomocny.