Starzenie się zębów

Razem z postępem cywilizacji, rośnie również średnia wieku umieralności.
Co prawda, Polakom daleko jeszcze do średniej krajów ekonomicznie rozwiniętych - która zbliża się do osiemdziesiątki - ale postęp jest znaczący. Przedłużająca się średnia życia oraz coraz lepsza opieka stomatologiczna powodują, że coraz dłużej możemy cieszyć się własnym uzębieniem. Artykuł ten poświęcony jest zmianom jakim podlega "dojrzałe" uzębienie.

Starcie
Zęby ulegają fizjologicznemu starciu- około 30 mikrometrów rocznie, co oznacza 0,3 mm w ciągu 10 lat.
A to oznacza ,że u osoby 50-cio letniej będą miały widoczne powierzchnie starcia - ciemniejsze punkty obnażonej zębiny.
Punkty te ścierają się szybciej niż otaczające je szkliwo i mogą być nadwrażliwe. Jeśli występuje bruxizm lub clenching (patologiczne zgrzytanie lub zaciskanie zębów) proces ścierania jest o wiele szybszy.
Fizjologicznemu starciu nie można zapobiec, patologicznemu - stosując odpowiednie szyny - tak.

Cofanie się dziąseł
Jest nieuniknione i w większości przypadków nie jest problemem , choć u pewnych pacjentów może wystąpić nadwrażliwość.
Wystąpić może problem estetyczny -zbyt długie zęby podczas mówienia czy uśmiechu, lub zęby z wgłębieniami w okolicy dziąseł (abfrakcje). Zapobieganie fizjologicznemu cofaniu się dziąseł jest trudne a czasami wręcz niemożliwe.
Pacjenci powinni unikać zbyt energicznego szczotkowania.

Próchnica
Ludzie którzy całe życie mieli wysoką odporność na próchnicę w pewnym wieku zaczynają mieć z nią problemy. Cofnięte dziąsła odsłaniają cement korzeniowy, który nie jest już tak dobrą barierą jak szkliwo. Zapobieganie- skrupulatna higiena jamy ustnej, pasty o podwyższonej zawartości fluoru (np. Prevident 5000 plus.) lub preparaty fluorkowe podawane na specjalnych łyżkach

Przebarwienia zębów
Barwniki zawarte w pokarmach spożywanych podczas całego życia powodują stopniowe ciemnienie zębów. Około pięćdziesiątki rzadko kto ma ten sam kolor zębów jaki miał np dwadzieścia lat wcześniej. Przebarwienia są najczęściej w kolorze żółtym, brązowym lub pomarańczowym. O ile zapobieganie tym przebarwieniom jest raczej trudne , o tyle usuwanie ich nie jest problemem - można to osiągnąć np. poprzez wybielanie zębów.

Mikropęknięcia szkliwa
Również pojawiają z upływem czasu, dzięki naturalnej przezierności świetlnej zęba są szczególnie widoczne przy dobrym oświetleniu. U osób aktywnych fizycznie fenomen ten może być nasilony. Mikropęknięcia często bywają podbarwione. Jeśli pęknięcie przekroczy granicę szkliwa może być bolesne i wymagać skomplikowanego leczenia.
Zapobieganie u osób aktywnych fizycznie polega na wykonaniu specjalnych ochraniaczy na zęby.

Utrata zdolności lub chęci dbania o higienę jamy ustnej może wystąpić w wieku późniejszym a przyczyny, to ograniczenie sprawności manualnej( np w wyniku artretyzmu) lub ograniczenie sprawności intelektualnej. Tacy pacjenci nie są w stanie skutecznie czyścić zębów. W/w czynniki oraz brak motywacji do codziennej higieny, plus miękka i słodka dieta wielu starszych ludzi , powodują szybki postęp próchnicy ,szczególnie w okolicy dziąseł. Zapobieganie - profilaktyka fluorkowa, specjalne wypełnienia uwalniające fluor, stosowanie szczoteczki elektrycznej, pomoc osób trzecich w zabiegach higienicznych

Podsumowanie
Pacjenci świadomi zmian, którym podlega uzębienie mają szansę zapobiegać, redukować lub eliminować problemy związane ze "starzeniem się" zębów.