RTG a Twoje bezpieczeństwo

Aparat rentgenowski gabinecie stomatologicznym jest już dzisiaj standardem.
I mimo ,że współczesne aparaty rtg są bezpieczne, to wśród niektórych pacjentów pokutuje strach przed szkodliwym napromieniowaniem podczas wykonywania zdjęcia zęba.
W ciągu życia ciągle podlegamy działaniu promieniowania: słonecznego, kosmicznego czy gruntu. Poziom tego promieniowania, uzależniony jest od położenia geograficznego.
Dla przykładu podam, że poziom promieniowania gruntu wynosi 3 mSv (sieverts) dziennie i wpływ tego promieniowania na organizm jest żaden.
Średnia dawka promieniowania podczas wykonywania zdjęcia zęba to 2,17 mSv czyli mniej niż naturalne promieniowanie gruntu, czyli że w ciągu roku nie odwiedzając gabinetu dentystycznego, jesteśmy pod wpływem takiej ilości promieniowania jak podczas wykonywania 504 zdjęć zębowych. Tyle jeśli chodzi o ekspozycję.
Ilość promieniowania pochłoniętego przez pacjenta (absorpcja) jest jeszcze mniejsza.
Poziom bezpieczeństwa zaabsorbowanej dawki wyznacza poziom absorpcji organów wyjątkowo czułych na promieniowanie: szpiku kostnego, tarczycy i ślinianek.
Współczesne aparaty rtg są zaprojektowane tak, aby wiązka promieni była ograniczona tylko do powierzchni odpowiadającej wielkości błony rtg i co za tym idzie do powierzchni zęba i otaczającej go kości Służy temu tzw. koliminator - 30 cm tuba wyłożona ołowiem.
Podsumowując:
- nowoczesne aparaty rtg wyzwalają minimalną dawkę promieniowania
- dzisiejsze błony rentgenowskie redukują czas ekspozycji do ułamka sekundy
- wewnętrzne organy czułe na promieniowanie ( szpik) nie znajdują się polu promieni rtg a tarczyca jest dodatkowo chroniona przez ołowiany kołnierz.

A oto odpowiedzi na dwa najczęściej zadawane pytania:

Czy podczas ciąży można wykonywać zdjęcia rtg?
W nagłych przypadkach ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania zdjęć zębowych.

A na pytanie-ile zdjęć zębowych można wykonać w ciągu roku?
odpowiedzią jest - tyle ile jest konieczne do najlepszego wyleczenia zębów.