Korony

Profilaktyka - Korony

Technika wykonania 
Na pierwszej wizycie ząb jest szlifowany pod koronę (zostaje pobrany wycisk zęba i dziąsła następnie wycisk wysłany jest do laboratorium. Na oszlifowany ząb nakładana jest korona tymczasowa. Druga wizyta - zdjęcie tymczasowej korony i cementowanie korony ostatecznej.

Czy korona wygląda naturalnie? 
Tak, naszym celem jest tworzenie uzupełnień wyglądających jak naturalne zęby. Jeśli masz własne sugestie dotyczące, koloru czy kształtu zostaną one przedyskutowane i jeśli to możliwe - zastosowane. Po zakończeniu ząb będzie nie tylko mocniejszy, ale również ładniejszy.

Jak dbać o korony 
Unikać nagryzania twardych przedmiotów ((np. skorupki od orzechów). Używać nici dentystycznych. Szczególna uwagę położyć na czyszczenie powierzchni, gdzie korona styka się z dziąsłem.

Rodzaje koron porcelanowych

Korona jest to "czapka" zacementowana na oszlifowanym zębie.
Zadaniem korony jest wzmocnienie lub poprawienie koloru lub kształtu koronowanego zęba. Na dzień dzisiejszy najlepszym materiałem na korony jest porcelana lub stopy złota. Porcelana (ceramika) jest jednym z pierwszych najbardziej trwałych materiałów wykonanych ręką człowieka. To właśnie ceramiczne naczynia , lub częściej ich skorupy, pozwalają archeologom na określenie wieku znaleziska. Greckie słowo "keramos" oznacza "rzecz wypaloną". Klasyczna porcelana zawiera mieszaninę pospolitych surowców : kamionki, kaolinu, kwarcu i barwników, które po zmieleniu , wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu były wpalane w piecu , by osiągnąć krystaliczną postać garnków, filiżanek czy bibelotów.
Dzisiejsza ceramika dentystyczna ma wiele wspólnego z tą z przed tysięcy lat. Porcelana jest optymalnym materiałem dentystycznym ze względu na odporność na ścieranie, niskie przewodnictwo cieplne, jest odporna na warunki jakie panują w jamie ustnej, nie zmienia koloru , ma wysoką estetykę. Jest materiałem zgodnym tkankowo tzn że nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Główne minusy to kruchość ( już 0,1% odkształcenia powoduje złamanie lub pęknięcie) oraz skurcz podczas wypalania. Porcelana w stomatologii nie jest materiałem nowym, pierwsze zęby porcelanowe wykonano już pod koniec XVIII wieku, porcelanowa proteza Jerzego Waszyngtona jest eksponatem w jakimś muzeum, spalone ciało Adolfa Hitlera rozpoznano na podstawie porcelanowych uzupełnień protetycznych.
W Polsce porcelana dentystyczna rozpowszechniła się po 1989 roku i były to mosty i korony typu PFM (angielski skrót oznaczający porcelanę napaloną na metalu).
Metal, najczęściej stop chromo - niklu, stanowi wewnętrzną podporę dzięki której korona nie pęka.
Do dzisiaj jest to 99% prac porcelanowych wykonywanych w Polsce. Jeśli nosisz korony porcelanowe, to jest prawie pewne, że są to korony PFM. Zaletą tych koron jest wytrzymałość, minusem jest metal który przeszkadza w wykorzystaniu pełnej estetyki porcelany. Naturalny ząb charakteryzuje się pewnym stopniem przezroczystości, której nie da się skopiować koroną PFM, która zatrzymuje światło. Aby pokonać ten problem , zamiast chromo-niklu stosuje się złoto lub wykonuje korony z pełnej porcelany (bez metalu).
Ostatnie lata w światowej stomatologii zaowocowały wieloma systemami pełnej porcelany .
Rewolucja polega na tym , że przy zachowaniu wysokiej estetyki udało się ją wzmocnić tak,że przestała być krucha. Zmieniła się także technologia wykonywania koron.

Oto kilka przykładów:
Dicor, IPS Empress- porcelany " topliwe", blok porcelany ulega stopieniu w specjalnym piecu , stopiona porcelana jest wstrzykiwana pod ciśnieniem na model zęba. Bardzo estetyczna, wytrzymała, prace charakteryzują się bardzo dużą dokładnością

CAD-CAM angielski skrót - porcelana komputerowo projektowana i wykonana. Nie pobiera się wycisku , za pomocą kamery skanuje się oszlifowany ząb , następnie z kawałka porcelany, na oczach pacjenta, komputerowa obrabiarka "wycina" koronę w ciągu 15-20 min. Maszyna zastępuje człowieka, w tym wypadku-technika dentystycznego

Procera - to też odmiana cad-cam, z tą różnicą że wycisk jest pobierany i tym razem w laboratorium model zęba jest skanowany i drogą elektroniczną przesyłany do Szwecji. Tam wykonywany jest rdzeń z bardzo wytrzymałej porcelany, który wraca do laboratorium
na nim technik , metodą tradycyjną modeluje zewnętrzną cześć korony.
Wytrzymałość Procera jest tak duża, że z powodzeniem można ją stosować na zębach tylnych.

Wszystkie opisane prace (oprócz koron z użyciem obrabiarki CEREC III) można wykonać w moim gabinecie.