Próchnica

Próchnica jest chorobą bakteryjną. Występuje, gdy zęby są w kontakcie z pożywieniem zawierającym węglowodany (skrobia, cukry). Węglowodany zawarte są w większości produktów, np. pieczywie, mleku a nawet w owocach. Bakterie występują w jamie ustnej w sposób naturalny jako produkty przemiany materii to m.in. kwasy. To właśnie kwasy demineralizują i rozpuszczają szkliwo.

Zapobieganie. 
Najprostszym środkiem przeciw próchnicowym jest ślina buforuje kwas oraz ma właściwości remineralizacji. Żucie gumy bez cukrowej powoduje stymulację śliny. Poza tym mycia zębów pastą z fluorem używanie nici dentystycznych, fluor kowanie wody.

Kto jest narażony? 
Ponieważ wszyscy mają bakterie w jamie ustnej narażony jest każdy. Dieta bogata w węglowodany sprzyja próchnicy. Pacjenci z licznymi wypełnieniem (które powodują zwiększoną retencję dla płytki bakteryjnej) są bardziej narażeni na próchnicę. Jeśli należysz do grupy wysokiego ryzyka w gabinecie zostaną przepisane płukanki, żele lub tabletki zawierające fluor.

Jak się bronić? 
- unikać słodyczy i dodatkowych przekąsek między posiłkami.
- używaj pasty z fluorem 2 razy dziennie, nie zapominaj o nitkach dentystycznych.
- kontroluj stan uzębienia w gabinecie stomatologicznym 2 razy w roku.
Jeśli zauważysz przebarwienia, białe plamki (których wcześniej nie miałeś), ząb reaguje na ciepło lub zimno, nie czekaj, zgłoś się natychmiast.

Krótko o próchnicy. 
- im więcej cukru i skrobi w pokarmach tym większe ryzyko próchnicy
- przekąski, dojadanie między posiłkami powoduje próchnicę
- ryzykowne są kleiste lub suche pokarmy
- sery i inne przetwory mleczne działają przeciw próchnicowo (właściwości buforujące) ale w połączeniu ze skrobią (pieczywo)
czy cukrem - już nie
- soki owocowe zawierają cukier i nie są lepsze dla twoich zębów od softdrinków
- im dłużej pokarm pozostaje w jamie ustnej tym większe ryzyko próchnicy.