Pasta do zębów

Szczotkowanie pastą do zębów jest istotne z kilku względów. Po pierwsze pasta wspomaga szczoteczkę w akcji usuwania płytki bakteryjnej.Po drugie pasty zawierają fluor, który wzmacnia zewnętrzne tkanki zęba, i czyni je bardziej odpornymi na próchnicę oraz powoduje reminalizację (tj. proces odbudowy wczesnych ubytków). Po trzecie specjalne składniki pasty do zębów (substancje ścierne i polerujące) pomagają usuwać przebarwienia. Po czwarte - pasta odświeża oddech, pozostawia uczucie świeżości w jamy ustnej.

Jakiej pasty używać? 
Jeśli pasta zawiera fluor, właściwie nie ma znaczenia, jakiej jest marki (Colgate, Signal czy Aquafresh). Bez znaczenia też jest czy to jest pasta czy żel. Oczywiście pasta powinna posiadać atest. Jeśli twoje zęby są nadwrażliwe na zimno lub ciepło, warto pomyśleć o paście przeciw nadwrażliwości. Pasty zawierające sodę lub H2O2 potęgują uczucie świeżości, przez co mobilizują do dłuższego mycia. Pasty zapobiegają osadzeniu się kamienia nazębnego zawierają pyro fosfat, który zapobiega osadzaniu się miękkiego osadu. Nowe pasty wybielające mają pewne właściwości wybielania, ale nie jest ono porównywalne z profesjonalnym wybielaniem.

Jak dużo używać pasty?
Kropla wielkości owocu porzeczki jest wystarczająca. Przy właściwej technice mycia zębów powstanie wystarczająca ilość piany. Ilość pasty jest szczególnie istotna u dzieci poniżej 6-go roku. Jeśli woda jest fluorkowa lub przeprowadzony jest inny zabieg fluoryzacji endogennej (np. tabletki). Używanie nadmiernej ilości pasty z fluorem może doprowadzić do przebarwieia zębów

Podsumowanie.
Aczkolwiek korzyści z używania pasty są bezdyskusyjne - używaj nitki dentystycznej każdego dnia.