Nowotwory jamy ustnej

Większość nowotworów występuje u pacjentów powyżej 45 roku życia. Najczęstszą lokalizacją jest język, podniebienie miękkie wargi, dziąsła. Nowotwór nie rozpoznany i nie leczony we właściwym stadium, może być przyczyną śmierci. Stomatolog jest lekarzem pierwszego kontaktu.

Co jest przyczyną? 
Nie ma jednej przyczyny, aczkolwiek rakotwórcze są tytoń, alkohol czy nadmierna ekspozycja słoneczna.

Jakie są objawy 
Przebarwienie lub owrzodzenia białe, czerwone uwypuklenie lub wklęsłe we wczesnym stadium najczęściej bezbolesne. Nowotwory jamy ustnej są raczej trudne do rozpoznania przez pacjenta. Dlatego wybierz się do dentysty, jeśli zaobserwujesz owrzodzenie nie gojące się w ciągu dwóch tygodni. Nie lekceważ powiększonych węzłów chłonnych, powtarzających się krwawień z jamy ustnej, problemów przy połykaniu, utrzymującą się chrypkę.

Badania profilaktyczne 
W naszym gabinecie badanie jamy ustnej w kierunku nowotworów jest rutynową praktyką. Badamy szyję, głowę, policzki i jamę ustną.

Jak się leczy nowotwory? 
Jeśli dentysta podejrzewa nowotwór biopsja (wycinek) jest konieczny do potwierdzenia diagnozy. Leczenie chirurgiczne. Radioterapia jako leczenie wspomagające.

Profilaktyka 
Spożywać dużo owoców i warzyw, unikać alkoholu i papierosów. Korzystać z opieki stomatologa, który wykonuje badania profilaktyczne.