Nowości i ciekawostki

Lumineers Cerinate - licówki bez szlifowania zębów
Licówki porcelanowe Cerinate dzięki wzmocnionej strukturze już przy grubości 0,2 mm mają trwałość odpowiednią do pokrycia struktury zęba. Grubość takiej licówki jest porównywalna do grubości szkła kontaktowego. Dzięki temu nie ma potrzeby szlifowania zęba.
Salivart sztuczna ślina
Nowa syntetyczna ślina, wg producenta powoduje natychmiastowy, długotrwały efekt u pacjentów cierpiących na suchość j. ustnej (np. po radio terapii). Spray powoduje uczucie wilgotności, daje efekt na 2 h, pozwala jeść i mówić.
Water Pik Flosser
Alternatywa dla nici dentystycznej. Z częstotliwością 10.000 drgań /min. Pojedyncza, wymienna, nylonowa nitka do czyszczenia powierzchni międzyzębowych.
Zilactin baby
Usuwa ból podczas ząbkowania. Na bazie 10% benzokainy, smak winogronowy.
Smarowany na bolące dziąsła, w ciągu kilku sekund daje ulgę i uczucie chłodu w ciągu kilku sekund.
Atridox
Antybakteryjny żel podawany do kieszonek dziąsłowych podczas chronicznych chorób przyzębia.
W ciągu siedmiu dni działania, uwalnia doxycyklinę (antybiotyk)
Shape it
Szczoteczka firmy John.O.Butler.
Trzonek można indywidualnie modelować, ponieważ zbudowany jest z polimeru, który w gorącej wodzie może zmieniać kształt wiele razy. Użyteczna dla pacjentów z ograniczoną ruchomością palców.

Dental dots
Pomagają usuwać resztki jedzenia z pomiędzy zębów , szczególnie gdy jemy poza domem i nie możemy korzystać z nici dentystycznych.
Część tylnia przykleja się do palca, część pracująca to kilkadziesiąt włókienek nasączonych pastą do zębów. Jednorazowe. Pakowane po 6-18 sztuk.
Dentipatch
Bezigłowy system w formie plastra nasączonego środkiem znieczulającym (lignokainą).
Pomaga osiągnąć znieczulenie przed wkłuciem igły.

Szminka zwalczająca nieprzyjemny zapach z ust ( halitosis)
O nazwie Lip Lip Hooray posiada w swoim składzie miętę oraz związki cynku (jako substancje blokujące lotne związki siarkowodoru)
Działa nawet kilka godzin po założeniu.

Elektryczna szczoteczka do języka
8000 obrotów/min delikatnie usuwa resztki pokarmowe i bakterie. Redukuje nieprzyjemny zapach do 85%
Toothprint - zestaw do szybkiej identyfikacji zaginionego dziecka.
Statystyki pokazują że dzieci i nastolatki to osoby które najczęściej uważane są za zaginione.
Prosty zestaw pomaga w odnalezieniu i identyfikacji dzięki:
- skopiowaniu cech uzębienia
- pozostawieniu próbki śliny (DNA)
- pozostawieniu resztek zapachowych dla psów tropiących.

Postępowanie:

- uplastycznić płytkę w gorącej wodzie
- zagryźć przez 50 sekund
- po wyjęciu z ust odczekać 2-3 minut
- zachować w bezpiecznym miejscu

Jak to się robi w Ameryce
Protetyka to poprawianie kosmetyki zęba lub wstawianie brakujących zębów. Część techniczną wykonuje technik w laboratorium. Oto jedna z różnic pomiędzy USA i Polską. Polskie laboratorium to 3- 15 techników pracujących dla 5-20 lekarzy z okolicy. W USA np. Glidewell Lab. z Kalifornii zatrudnia ponad tysiąc osób, jest notowane na giełdzie , posiada automatyczną linię to pakowania i wysyłania prac, oraz obsługuje całe Stany Zjednoczone łącznie z Alaską . Możliwości techniczne i jakość wykonywanych tam prac wyprzedzają o wiele lat to co możliwe jest w Polsce. Jeżeli od stomatologii oczekujesz czegoś więcej niż “wywierć , zaklej, zapłać”, to pamiętaj, że tylko ja oferuję możliwość poprawienia uśmiechu w USA bez potrzeby wyjeżdżania z kraju.

Skąd się wziął Hollywood Smile?
Uśmiech Hollywood to garnitur snieżnobiałych zębów, który powstał w gabinecie dentystycznym. Termin powstał w latach 40-tych , gdy pośród gwiazd filmowych powstała moda na perfekcyjne uzębienie. Początkowo efekt był osiągany za pomocą koron a później licówek porcelanowych. Najsłynniejszym dentystą w Beverly Hills był w owym czasie dr Sterling Bowen. To w jego gabinecie powstał uśmiech Binga Crosby i wielu innych.
Licówki to cienkie porcelanowe łuski przymocowane do zęba. Dzięki nowoczesnym materiałom adhezyjnym mocowanie to jest niezwykle wytrzymałe. Wciągu ostatnich 10 - lat wykonałem ponad tysiąc licówek, ale zainteresowanie pacjentów rośnie dlatego następny tysiąc wykonam w ciągu 2-3 lat.

Protezy nylonowe
Nylon do produkcji protez zastosowano już w latach 50-tych w USA W Polsce technologia ta uchodzi za nową. Faktem jest jednak, że dla pewnych pacjentów proteza nylonowa jest świetnym rozwiązaniem. Po pierwsze ma wieczystą gwarancję jeśli chodzi o złamanie lub pęknięcie - bo pod wpływem nadmiernego obciążenia proteza wygina się. Pacjenci, którzy wymagają przygotowania chirurgicznego przed założeniem innego rodzaju protez, w tym wypadku takiego przygotowania nie wymagają. Nylon dzięki swojej elastyczności może ominąć wypukłości kostne czy inne szczegóły anatomiczne które przeszkadzają w noszeniu protezy tradycyjnej. Jednak tym co najbardziej pacjenci sobie cenią w protezach nylonowych - jest brak jakichkolwiek elementów metalowych. Protezy te nie mają klamer. Są cieńsze, lżejsze, nie powodują uczuleń.

Protezy z mikrofalówki
Jedna piąta dorosłych, w tym ponad 60% tych powyżej 55 roku życia nosi protezy.
Utrzymanie protezy w czystości to nie tylko sprawa estetyki. Nieczyszczone protezy mogą być przyczyną wielu schorzeń. Najczęstszą metodą dbania o protezy jest ich mycie pastą do zębów i szczoteczką. Nie jest to najlepszy pomysł, gdyż pasty zawierają elementy ścierne rysujące powierzchnię protezy przez co coraz trudniej utrzymać ją w czystości. Metoda polecana to mycie protezy szczotką, wodą i detergentem nad umywalką wypełnioną w połowie wodą. Podczas mycia proteza może się wyśliznąć, więc jeśli wpadnie do wody to na pewno nie pęknie. Mycie oczywiście nie usuwa większości bakterii, dlatego w aptekach można nabyć szereg środków do pielęgnacji (czytaj dezynfekcji) protez. Środki te usuwają około 90% bakterii.
W maju 2003 roku Amerykańska Akademia Stomatologii opublikowała wyniki badań dzięki którym prawie każdy może wydezynfekować swoją protezę w 100 %.
Metoda polega na poddaniu protezy działaniu mikrofali przez 2 minuty, tym sposobem zabija się wszystkie bakterie na zewnątrz i wewnątrz protezy.
Jak dezynfekować w mikrofalówce:
1) włóż protezę do pojemnika z przykrywką. Pojemnik powinien być przynajmniej dwa razy wyższy niż proteza, a w pokrywce powinny być otwory
2) napełnij pojemnik wodą
3) dodaj tabletkę środka do pielęgnacji protez
4) na przykrywce połóż jednorazową chusteczką dla zatrzymania nadmiaru wilgoci
5) włącz mikrofalówkę na 2 minuty, standartowy program
6) wyjmij protezę gdy ostygnie i opłucz
UWAGA!
Metoda dotyczy protez nie zawierających żadnych elementów metalowych

Nowa technika usuwania zębów
Daleki jestem od pochopnego usuwania zębów moim pacjentom. Zawsze robię wszystko aby uratować nawet najbardziej zniszczony ząb, gdyż uważam, że implant czy najlepsza proteza nie zastąpią własnego zęba. Są jednak sytuacje gdy nic nie da się zrobić i ząb trzeba usunąć. Najczęstszą przyczyną bywa zaniedbanie - gdy pacjent trafia do mojego gabinetu ze zniszczoną przez próchnicę pozostałością zęba. Pewne zęby usuwa się profilaktycznie np. zęby mądrości, które mogą być przyczyną cierpienia pacjenta w momencie wyżynania, a nawet później, gdyż rosnąc bardzo z tyłu, często poza łukiem, są nie do wyczyszczenia i szybko się psują. Wspomnę jeszcze o usuwaniu zębów ze względów ortodontycznych, gdy zbyt mała ilość miejsca nie pozwala na skuteczne wyprostowanie zębów. Akurat te ekstrakcje budzą wśród rodziców niepotrzebne emocje - jak to, mam usuwać dziecku zdrowy ząb? Tak, gdyż po leczeniu ortodontycznym, gdy zgryz zostanie poprawiony, tylko dentysta może się zorientować, że jakiś ząb został usunięty. Mam wieloletnie doświadczenie jeśli chodzi o chirurgię stomatologiczną.
Jednak od ponad roku oferuję w moim gabinecie nową technikę usuwania zębów - Ögram System - która bardzo różni się od tradycyjnej. System polega na łatwym i bezstresowym, minimalnie inwazyjnym sposobie usuwania zębów.
Techniki stosowane dotąd opierały się na XIX - wiecznych pryncypiach (np. pomysł i kształt narzędzi chirurgicznych) Nowoczesna chirurgia stomatologiczna wykorzystuje osiągnięcia współczesnej fizyki, geometrii i matematyki. Dzięki pomocy nauki badając tkanki otaczające ząb udało się zaprojektować zupełnie nowy zestaw instrumentów pozwalających na bezstresowe usuwanie zębów, co owocuje również szybkim gojeniem.

Nowa metoda leczenia nieświeżego zapachu z ust
Halitosis (nieprzyjemny zapach z ust ) dotyczy około 1/3 populacji o czym dość łatwo można się przekonać nad ranem, pomimo że wieczorem umyło się zęby może pochodzić z zatok, przewodu pokarmowego, płuc oraz (najczęściej) z ust.
Zapach z jamy ustnej pochodzi z produktów metabolizmu bakterii, które są obecne w ubytkach nie leczonych zębów, w zachyłkach kamienia nazębnego , w kieszonkach chorych dziąseł oraz szczególnie, na tylnej części języka. W przypadku złej higieny jamy ustnej dość łatwo sobie poradzić z tym problem - trzeba odwiedzić dentystę, który zrobi porządek z zębami i dziąsłami. Następnie myć zęby rano i wieczorem , stosować nici dentystyczne i raz dziennie (rano) czyścić powierzchnię języka szczoteczką lub specjalną skrobaczką. Proste? - oczywiście. Ale istnieje grupa pacjentów o bardzo dobrym stanie higieny ust i pomimo to cierpią na halitosis. Z tej grupy należy wyłączyć tych których cierpienia mają podłoże psychologiczne (tj. wydaje im się tylko że cierpią na halitosis) co można stwierdzić prostym testem lub za pomocą specjalnego urządzenia (halimeter) do pomiaru zawartości związków siarkowodoru w wydychanym powietrzu. Problem pozostałych jest problemem realnym, problemem z którym zwyczajny dentysta sobie nie poradzi. W USA istnieją kliniki które tylko tym się zajmują.
Rok 2002 to przełom w podejściu do leczenia halitosis. Zespół naukowców z Uniwersytetu Michigan odkrył, że tylko niektóre bakterie są odpowiedzialne za nieświeży oddech i bakterie te nie występują u ludzi z oddechem normalnym. Problemem który został rozwiązany było rozróżnienie tych bakterii. Otóż bakterii, które zasiedlają język, nie da się hodować na tradycyjnych pożywkach i dlatego nie da się ich rozróżnić tradycyjnymi testami biochemicznymi.
Teraz, stało się to możliwe dzięki analizie molekularnej (albo inaczej analizie DNA)
Odkryto, że na języku występują 92 różne rodzaje bakterii.
Bakterie te zostały rozróżnione a niektóre z nich nazwane po raz pierwszy.
Wyodrębniono te które są przyczyną nieświeżego oddechu.
Stąd to już niewielki krok do opracowania środków wycelowanych w sam cel.

Wybielanie zębów - co nowego?
Wybielanie polega na rozjaśnieniu koloru zębów które pociemniały - z wiekiem, od kawy, herbaty czy tytoniu. Jeśli wybielanie wykonuje się pod kontrolą stomatologa jest to zabieg w 100% bezpieczny Po wybieleniu zęby pozostają rozjaśnione przez okres 3 do 5 lat ,później zabieg można powtórzyć Jest to zabieg czysto kosmetyczny, aczkolwiek jeśli wziąć pod uwagę poprawę samopoczucia czy samooceny pacjenta - można mówić o efekcie terapeutycznym. Pierwsze zabiegi wybielania zębów przeprowadziłem około 10 lat temu i prawdopodobnie jestem pionierem wybielania zębów w Polsce.
Historia profesjonalnego wybielania zębów rozpoczęła się około dwudziestu lat temu w USA i obecnie jest najszybciej rozwijającą się dyscypliną stomatologii.
Jeśli myślisz o wybieleniu zębów musisz najpierw określić przyczynę z powodu której zęby ściemniały lub dlaczego nie mają satysfakcjonującego cię koloru. Właściwą osobą zdolną do oceny jaki rodzaj przebarwień mają twoje zęby będzie dobry stomatolog.
Ponieważ czasami są to przebarwienia zewnętrzne, które wymagają profesjonalnego czyszczenia, czasami są to przebarwione wypełnienia którym wybielanie na pewno nie pomoże Bywa, że trzeba wykonać zdjęcie rtg przebarwionego zęba i na jego podstawie ocenić właściwą technikę wybielania. Dlatego jeśli myślisz o profesjonalnym wybielaniu to najlepiej odwiedź mój gabinet. Najpopularniejszą metoda wybielania to wykonanie plastikowych nakładek na zęby, do których pacjent nakłada niewielką ilość wybielającego żelu. Żel pozostaje w kontakcie z zębami przez kilka godzin, dlatego najwygodniej wybielać zęby podczas snu. Żel ma przyjemny smak a nakładki są idealnie dopasowane, dlatego nie ma problemu ze spaniem. Cały zabieg trwa od 2 do 4 tygodni. W Polsce są już dostępne żele wybielające 3 lub 4 firm, podczas gdy w Stanach nie ma miesiąca by nie pojawiał się nowy produkt. Najnowsza tendencja to zwiększanie stężenia żelu, nawet do 30 % ,przez co skraca się czas wybielania. W zależności od zastosowanego środka nakładki nosi się tylko od 30 min do 2 godzin i cały proces trwa poniżej 7 dni.
- Power bleaching
Wybielanie zębów podczas jednego 1 - 1,5 godzinnego seansu nie jest metodą nową ale ostatnio ten rodzaj wybielania stał się w USA popularny dzięki potężnym środkom przeznaczonym na reklamę. Po założeniu bariery ochronnej na dziąsła, zęby pokrywa się żelem wybielającym na który kieruje się światło ze specjalnej lampy, która przyśpiesza wybielanie. Najpopularniejsze systemy "power bleaching" to Zoom, BriteSmile , Saphire a niedługo pojawią się następne Nie jest to metoda skuteczniejsza niż wybielanie w domu. Ale są pacjenci którzy skłonni są zapłacić więcej aby wybielić zęby szybciej.
- Plastry wybielające
Na rynku amerykańskim pojawiły się 2 lata temu, a wkrótce będą do kupienia polskich aptekach a być może w supermarketach. Najpopularniejsze marki to White Strips - firmy Crest/Blendamed oraz Simple White - firmy Colgate. Przezroczyste paski nasączone środkiem wybielającym przykleja się do zębów na około 30 min dziennie przez 4 tygodnie. Jedyny sygnalizowany mi minus to że wybielanie ogranicza się tylko do zębów przednich. Koszt jednego opakowania plastrów to około 40 USD. Paski wybielające są jak do tej pory jedynym środkiem dostępnym poza gabinetem dentystycznym, który naprawdę wybiela zęby. Pasty czy płyny reklamowane jako wybielające jak na razie nie mają żadnych właściwości wybielających
- Technika ozonowa
Ozon stosowany również w leczeniu próchnicy ma również właściwości wybielające.
Z dużą uwagą śledzę rozwój tej techniki. Wybielanie tą metodą trwa tylko 3 minuty.
Jeśli interesuje Cię wybielanie zębów, to odwiedź mój gabinet a dowiesz się która metoda jest najbardziej odpowiednia dla Twoich zębów.

Lampa diodowa (Led) w mojej praktyce
Żywice utwardzane światłem zastosowano w stomatologii ponad dwadzieścia lat temu.
Materiały w ten sposób utwardzane są wygodniejsze w stosowaniu , mają lepsze właściwości fizyczne i kosmetyczne. To właśnie światło o długości 470 nm wpływa na inicjator polimaryzacji (twardnienia), który znajduje się we współczesnych wypełnieniach. Inicjatorem tym jest kamforokinon. Dentysta nie musi się spieszyć z modelowaniem wypełnień w obawie przed przedwczesnym stwardnieniem materiału a pacjent ma komfort że "plomba" jest natychmiast gotowa i nie musi dwie godziny pościć po jej założeniu. Dzisiaj jesteśmy świadkami nowej rewolucji, tym razem dotyczy ona zródła światła używanego w polimeryzacji. Do tej pory używano lamp halogenowych , które przez pacjentów często były błędnie postrzegane jako "lasery ", "suszarki" czy "ultrafiolet" ze względu na kolor emitowanego światła. Światło w lampie halogenowej jest efektem rozżarzenia włókien wolframowych żarówki. Lampy te produkują duże ilości ciepła co jest efektem ubocznym i niepożądanym. Następnym minusem jest konieczność stosowania niebieskiego filtra przez który światło nabiera odpowiedniej długości (barwy) 400- 500 nm. To właśnie wyżarzające się żarówki i niszczone pod wpływem temperatury filtry powodowały że taka lampa po jakimś czasie nie utwardzała plomby właściwie W 2002 roku w USA a w styczniu 2003 w moim gabinecie zastosowanie znalazła zupełnie nowa lampa.
LED- light emitting diode, oznacza koniec lamp halogenowych w stomatologii.
Oto jej przewagi :
- monochromatyczne światło o stałej długości 470 nm, eliminuje konieczność stosowania nieefektywnych filtrów
- niewielka ilość energii potrzebna do jej działania pozwoliła ją zmniejszyć do rozmiaru długopisu
- jest bezprzewodowa
- nie wymaga chłodzenia - co mnie cieszy szczególnie gdy przyjmując codziennie około 20 pacjentów byłem po prostu męczony dźwiękiem wentylatora lampy halogenowej
- może pracować wiele tysięcy godzin bez żadnej konserwacji
- dzięki wbudowanym mikroprocesorom zawsze emituje światło o stałej intensywności.

Wypełnienia XXI wieku
Nowoczesna stomatologia jest jednocześnie stomatologią kosmetyczną.
W przypadku zębów tylnych dopiero 15 lat temu wyprodukowano kosmetyczne żywice, które charakteryzowały się dobrą odpornością na ścieranie oraz nacisk.
Niestety nawet współczesne materiały kompozytowe ustępują amalgamatowi (srebrnej plombie) jeśli chodzi o wytrzymałość. Amalgamat - z różnych względów- jest coraz mniej używany. Dlatego obecnie najlepszym wypełnieniem dla zębów tylnych jest inlay-onlay. Ta metoda była znana już dawniej (szczególnie w USA) i jako materiału do wykonania używano złota. Obecnie w USA oraz w moim gabiecie inlay - onlay wykonuje się z prasowanej porcelany. Założenie tego nowoczesnego wypełnienia wymaga 2 wizyt.
Na pierwszej pobierany jest wycisk. Na drugiej, zwykle po kilku dniach, montowane jest gotowe wypełnienie. Oto kilka liczb obrazujących wyższość inlay-onlay nad wypełnieniem kompozytowym: tradycyjne wypełnienia redukują wytrzymałość zęba o 50%, inlay- onlay wzmacnia ząb nawet o 75%. Średnia "żywotność" wypełnienia - 7 lat, inlay - onlay 10 - 30 lat. Skurcz polimeryzacyjny, nadwrażliwość, utrata gładkości, zmiana koloru (przypadłości wypełnień tradycyjnych) nie istnieją w systemie inlay-onlay. Kosmetyka jest idealna. W USA działa kilkaset obrabiarek cyfrowych (CAD - CAM), najnowsza to CEREC 3.Technika ta pozwala na wykonanie inlay-onlay na jednej wizycie. Ubytek jest skanowany do oprogramowania obrabiarki, która na oczach pacjenta, z kawałka porcelany, w 20 min modeluje inlay-onlay.
Dla zębów tylnych (gdy ubytek wynosi więcej niż 40% powierzchni zęba, lub mniej - obejmując guzki) inlay - onlay jest najlepszym znanym wypełnieniem.

Aparaty zapobiegające chrapaniu

Chrapanie to coś więcej niż tylko niedogodność dla domowników. Chrapanie wpływa na kondycję całego organizmu.
Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa, rośnie rola dentysty w leczeniu chrapania i bezdechu nocnego. Dentysta może zmienić jakość życia człowieka poprzez poprawienie jego zdrowia, jego snu oraz snu innych z najbliższego otoczenia.
Jest wiele schorzeń związanych ze snem - bezsenność, narkolepsja, zaburzenia fazy REM to tylko kilka. Najbardziej rozpowszechnione to chrapanie i bezdech nocny.
Około 40 % dorosłych powyżej 40 roku życia chrapie. 9% mężczyzn i 4% kobiet ma objawy bezdechu nocnego. Chrapanie występuje wtedy gdy podniebienie miękkie i tzw. języczek wibrują w pobliżu tylnej ściany gardła. Bezdech nocny polega na całkowitym rozluźnieniu języka i podniebienia miękkiego - zostaje zablokowany przepływ powietrza i chory dusi się.
Zmniejszony dopływ tlenu do mózgu, podczas bezdechu, wywołuje obronną reakcję: mózg wysyła sygnał do mięsni oddechowych, które naprężając się odblokowują przepływ powietrza. Objawy bezdechu to głośne chrapanie z okresowym zatrzymaniem oddechu, senność w dzień, trudności z koncentracją, słaba pamięć, zmiana osobowości. Domowe sposoby zapobiegające:
- zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie właściwej wagi.
- 60% chrapie tylko w pozycji na plecach, wtedy bardzo pomocna może okazać się specjalna poduszka na szelkach zapobiegająca spaniu "na wznak".
- Aczkolwiek niedrożny nos nie jest główną przyczyną chrapania, to jednak w takim przypadku pomocne będą paski typu " Breath Right", spopularyzowane przez niektórych zawodników piłki kopanej - unikanie przed snem alkoholu oraz środków uspokajających.
Metody leczenia:
- CPAP - pacjent śpi w plastikowej masce do której specjalne specjalne urządzenie pompuje powietrze
- uvulopalatopharyngoplastyka - usunięcie " języczka" i 1/3 podniebienia miękkiego
- sommoplastyka - elektrochirgiczne nacięcie podniebienia miękkiego, wytworzenie blizny i obkurczenie podniebienia.
- stomatologiczne aparaty ułatwiające sen.
Na rynku amerykańskim istnieje około 50 różnych aparatów zakładanych przez stomatologów.
Można je podzielić na dwie grupy:
a) zmieniające położenie żuchwy - poprzez wysunięcie żuchwy do przodu język odblokowuje tylną ścianę gardła
b) utrzymujące język w pozycji do przodu.
W mojej praktyce z powodzeniem stosuję aparaty typu A

Kosmetyczna animacja komputerowa
Kiedy w rachubę wchodzi poprawienie lub odtworzenie estetyki uzębienia, pewni pacjenci mają trudność z wyobrażeniem sobie jak może wyglądać rezultat leczenia.
Z pomocą przychodzi zaawansowana technika komputerowa.
Na twoich oczach, w ciągu kilku minut, widzisz możliwy wynik planowanej pracy.
Zmiana koloru lub kształtu zębów jest natychmiast widoczna na ekranie komputera.

Temporalis jest najcieńszym i najsilniejszym mięśniem ciała, zdolnym do miażdżenia kości i orzechów. Normalnie powinien wykazywać aktywność tylko podczas jedzenia. Niestety - stres, szybkie tempo życia powodują ,że pacjent nieświadomie, najczęściej w nocy, zaciska szczęki z wielką siłą a nawet nimi zgrzyta.
I tu leży odpowiedź dlaczego dentysta leczy bóle migrenowe.

Stop Migrenie!!

Migrena to ból głowy który charakteryzuje się następującymi objawami:

1. ból trwa od 4 do 72 godzin
2. ból jest na ogół jednostronny (choć bywają wyjątki), pulsujący, o średniej lub wysokiej intensywności
3. jest zaostrzony podczas wykonywania codziennych czynności
4. towarzyszą mu nudności lub wymioty, światłowstręt lub dźwiękowstręt
5. badania ogólne i testy medyczne (tomografia, rtg, testy krwi itp.) są w normie

Podsumowując: 
jeśli cierpisz na powtarzające się intensywne bóle głowy trwające dłużej niż 4h,
którym towarzyszą nudności i światłowstręt, a według ostatnich badań powinnaś być najzdrowszym człowiekiem na świecie tzn. że cierpisz na migrenę.
Są dwie teorie powstawania bólów migrenowych. Pierwsza mówi, że przyczyna leży w centralnym układzie nerwowym. Stosując analogię do komputera jest to awaria oprogramowania (software) tzn. dane (informacje) płynące z miejsc w których ból się lokalizuje (skroń, oko, tył głowy) są zmienione i jako "fałszywe" sygnały powodują odpowiedz bólową centralnego układu nerwowego.
Druga mówi, że to chroniczna i patologiczna aktywność pewnych mięśni (awaria oprzyrządowania - hardware) jest przyczyną bólu. W dużym uproszczeniu - są to mięśnie odpowiedzialne za żucie pokarmów:
a) temporalis - który zamyka szczęki
b) lateral pterygoid - rusza żuchwą na boki
c) trapesius - stabilizuje czaszkę podczas zamykania szczęk

Jako, że sen przebiega w regularnych, powtarzających się etapach, a aktywność mięśniowa (w tym wypadku patologiczna) nasila się podczas tzw etapu REM, to dłuższy sen oznacza więcej tych etapów. Stąd im dłużej przebywamy w łóżku, tym więcej etapów REM i tym dłużej trwają momenty naprężenia mięśni a to z kolei jest przyczyną tzw "weekendowych" migren.
Amerykański dentysta - dr Jim Boyd, opracował proste a zarazem genialne urządzenie, które zapobiega i leczy bóle migrenowe.
NTI - tss (Nociceptive Trigeminal Inhibition - Tension Suppresion System) - to prefabrykowana plastikowa matryca, która po dostosowaniu jest zakładana na górne siekacze.
Pacjent zakłada ją na czas snu. NTI poprzez ustawienie żuchwy w optymalnej pozycji relaksuje mięśnie i stawy skroniowo - żuchwowe.
Efekty uzyskiwane za pomocą tego urządzenia znacznie przekraczają skuteczność farmakologicznego leczenia migreny.
Obecnie stosowane leki (propranolol, amitriptilina, verapamil, sumatriptan) rzadko przekraczają 55% skuteczności i nie są pozbawione skutków ubocznych. NTI bez skutków ubocznych i zabiegów chirurgicznych pomaga 82% pacjentów. Pierwsze egzemplarze NTI otrzymałem osobiście od doktora Boyda. Obecnie pomagam pacjentom z Warszawy.

Teledentistry
Gdy piszę te słowa-pojęcie "teledentistry" nie ma odpowiednika w języku polskim. Jednym zadaniem można to zdefiniować jako użycie telekomunikacji do przepływu informacji w stomatologii. Idea użycia komputerów do konsultacji pomiędzy lekarzami stomatologii narodziła się we wczesnych latach 90-tych. Pomysłodawcą były służby medyczne armii Stanów Zjednoczonych.
Teledentistry istniała jeszcze przed rozpowszechnieniem internetu - pod postacią konsultacji telefonicznej. Jednak ilość informacji którą można było przesłać tą drogą była ograniczona. Współcześnie, dzięki możliwości przesyłania danych za pomocą sieci- zdjęć, zdjęć rtg, opisów przypadków - będąc gdziekolwiek, można skonsultować się ze specjalistą w USA. Na świecie rośnie grupa profesjonalistów zdolnych do korzystania z tej technologii - którzy za pomocą komputera, dostępu do sieci i kamery wewnątrzustnej służą swoim pacjentom na najwyższym poziomie.

Korzyści z nowej technologii:
- łatwiejszy dostęp do specjalisty przyśpiesza diagnostykę i leczenie
- likwiduje zawodową izolację lekarza poprzez ułatwiony kontakt z innymi lekarzami
- poprawia jakość leczenia
- jest wspaniałym środkiem do podnoszenia kwalifikacji lekarza stomatologa
Sam często korzystam z konsultacji z amerykańskimi specjalistami. Moi pacjenci już od 1998 roku mają pełną możliwość korzystania z tej technologii

Invisalign - Nowa metoda leczenia wad zgryzu
W 1998 firma Align Technology Inc. (USA) uzyskała aprobatę dopuszczającą do rynku. Nową metodę prostowania zębów - Invisalign. Invisalign System koryguje wady zgryzu za pomocą serii przeźroczystych i prawie nie widocznych wyjmowanych aparatów do których wykonania wykorzystuje się specjalny program komputerowy. Dzięki 3D imaging, każdy następny aparat jest wykonywany bez pobierania wycisku. Aparaty te - Alignery - w zależności od wady pacjenta wykonuje się w ilości 18 - 30 sztuk. Każdy z nich noszony jest około 2 tygodni i wyjmowany tylko podczas posiłków i dla higieny Ponieważ nie ma elementów drucianych ani metalowych zamków, metoda ta jest bardzo dobrze przyjmowana przez pacjentów można tak leczyć młodzież i dorosłych. Koszt w USA - ok 5.000$.

Stomatologia holistyczna
Opis kilku metod z pogranicza szarlatanerii, które żyją swoim życiem obok profesjonalnej stomatologii. Pewnie za jakiś czas usłyszymy o nich w Polsce.
NICO - neuralgia inducing cavitational osteonecrosis to teoria mówiąca, że w kości wyrostka zębodołowego znajdują się "niewidzialne" ogniska zapalne, które są przyczyną neuralgii i nieuleczalnych bólów twarzoczaszki. Usunięcie "złego" zęba ma leczyć także choroby serca, zapalenia stawów oraz różne stany bólowe.
Zalecane jest usuwanie zębów leczony kanałowo lub zębów żywych - sąsiadujących z " toksycznymi rejonami". NICO częściowo przypomina teorię "choroby odogniskowej" (focal disease theory), zarzuconej na Zachodzie 50 lat temu, w Polsce, o ile mi wiadomo, ciągle żywą.
Craniosacral therapy
Teoria utrzymująca, że mózg wykonuje rytmiczne ruchy, które są wyczuwane przez wytrenowaną osobę jako pulsacje. Szwy czaszkowe (miejsca łączenia się kości czaszki) mogą utrudniać przepływ pulsacji a to, wg tej teorii, jest przyczyną wielu chorób. Masaż czaszki ma "rozluźniać " szwy i umożliwiać przepływ dobroczynnych pulsacji. Metodą tą są "leczone" wady zgryzu, bóle stawów a nawet wykonywana jest rewtalizacja chorej miazgi
Stomatologia holistyczna( naturalna) "leczy" problemy, które nie poddają się konwencjonalnej stomatologii toksyczność amalgamatu, galwanizm w jamie ustnej, Nico to problemy z którymi boryka się stomatologia holistyczna.
wg tej teorii, "nienaturalne " materiały stosowane w stomatologii mogą być przyczyną wielu chorób.
W USA i Kanadzie do stomatologii niekonwencjonalnej zaliczane są także: homeopatia i akupunktura.

Szczepionka przeciw próchnicy
Brytyjscy naukowcy opracowali na bazie roślinnej szczepionkę p. próchnicy. Bezbarwną i bezsmakową szczepionką płucze się jamę ustną co powoduje produkcję przeciwciał przeciwko szkodliwym bakteriom (streptococcus mutans) w ciągu ostatnich 20-tu lat, jest to kolejna próba wyprodukowania szczepionki. Może tym razem skuteczna.

Ślina w diagnostyce medycznej
Badanie śliny podobnie jak badanie krwi i moczu, pozwala ocenić wiele fizjologicznych parametrów. Pozyskanie śliny jest zabiegiem nieinwazyjnym i mało kłopotliwym zabiegiem. Alkohol, nikotyna, kokaina, opiaty, toksyny, poziom hormonów mogą być wykryte za pomocą testów śliny.
W ślinie można wykryć przeciwciała HIV, hepatitis A i B, a także przeciwciała przeciw Helicobacter pylori - bakteriom odpowiedzialnym za wrzody na dwunastnicy. Ślina prawdopodobnie zastąpi testy krwi w diagnostyce cukrzycy, choroby Parkinsona i wielu innych chorób.

Św. Izydor patronem Internetu
Wg raportu z Watykanu, św Izydor , kleryk żyjący w VII w n.e. uważany za autora pierwszej encyklopedii - ma zostać patronem Internetu. Katolicy i fani serialu o rodzinie Soprano wiedzą, że św. patron wysłuchuje odpowiednich modlitw, wskazuje drogę i wstawia się u najwyższego. Patronem stomatologii jest św. Apolonia, której przed spaleniem na stosie, wyrwano wszystkie zęby.

Bakterie ochronią nas przed zakażeniami?
Bakterie odporne na antybiotyki to rosnący problem, szczególnie w chirurgii.
Jakkolwiek byśmy nie przygotowali się do zabiegu (sterylizacja, umycie pacjenta) to wyeliminowanie wszystkich bakterii jest niemożliwe. Bakterie są wszechobecne, choćby w głębokich partiach naskórka. Około 1% ran chirurgicznych bywa zainfekowanych. Bazując na zasadzie, że "dobre" bakterie nie kolonizują tej samej powierzchni co "złe" bakterie, mikrobiolodzy kanadyjscy eksperymentują z bakteriami jogurtowymi - lactobacillus. Już dawniej kobiety używały niepasteryzowanego jogurtu do walki z infekcjami pochwy. Lactobacillus są wstrzykiwane do rany pooperacyjnej, zagnieżdżając się tam stanowią tamę dla infekcji.

  Zęby Adolfa Hitlera
Rozpoznawaniem ofiar śmiertelnych na podstawie zachowanego uzębienia zajmuje się Stomatologia sądowa. Na rysunku przedstawiona jest rekonstrukcja uzębienia Adolfa Hitlera ( stan maj 1945) zwłoki zostały spalone, identyfikacji dokonano na podstawie zachowanych fragmentów czaszki. Na czarno - uzupełnienia protetyczne - mosty i korony.

Carisolv - szwedzki żel
Metoda "bezwiertłowego" opracowywania ubytku została opatentowana w USA w latach 80-tych. System amerykański (Caridex), podobnie jak Carisolv wykorzystuje zdolność podchlorynu sodu do rozpuszczania martwych tkanek (a dokładnie włókien kolagenowych) Caridex nie przyjął się do powszechnego użytku około roku 1997 szwedzki Caisolv był silnie promowany w pismach kobiecych.
Jednak do dnia dzisiejszego opublikowano bardzo niewiele niezależnych badań dotyczących tego środka. W zasobach Medline w lutym 2001 można było znaleźć tylko dziesięć publikacji, z których większość oceniała Carisolv laboratoryjnie, na usuniętych zębach. Ale nawet w tej niewielkiej ilości materiału naukowego widać różnicę w ocenie Carisolvu. Np. dane z tzw "infomercial" (tj. badań sponsorowanych przez producenta) podają że ok. 10% pacjentów leczonych Carisolvem odczuwa ból lub dyskomfort, a średni czas zabiegu to 5-8 min.
Podczas gdy inne badanie mówi o 30% pacjentów odczuwających ból i średnim czasie zabiegu 15 min., jednocześnie zauważając problem nieusuniętej próchnicy na granicy szkliwa.
Wniosek
Z jednoznaczną oceną Carisolvu, trzeba poczekać na bardziej obszerny materiał naukowy.

Czy od psów można się czegoś nauczyć?
Psy liżąc swoje rany zapobiegają infekcją. Ludzie instynktownie wkładają zraniony palec do jamy ustnej. Czy to oznacza, że ślina pomaga w gojeniu się ran? Tak, odpowiadają naukowcy z National Institute of Dental Research. Ślina zawiera proteinę SLPI (secretory leukocyte protease inhibitor), która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Zwierzęta laboratoryjnie pozbawione SLPI miały gorszy proces gojenia. SLPI prawdopodobnie blokuje wirusa HIV w ślinie i być może dlatego HIV nie przenosi się przez pocałunki.

Pływanie w basenie może być przyczyną prezbarwienia zębów
Badania pokazują, że pływanie - tygodniowo przez 6 h (i więcej) - powoduje pojawianie się na zębach brązowych przebarwień. Przebarwienia te powstają w wyniku odkładania się kamienia, w którego skład dodatkowo wchodzą chlor lub inne środki do dezynfekcji wody. Środki te oraz składniki śliny powodują razem powstawanie żółtych i brązowych plam. Profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym usuwa problem.

Stomatologia w kosmosie
Jak myć zęby podróżując z prędkością 20.000 km/h?
Jak wypluć pastę do zębów gdy brak grawitacji?
Co robić gdy zaboli ząb? - a najbliższy dentysta jest kilkaset tysięcy km stąd. Jeśli nie jesteś astronautą to prawdopodobnie nie masz podobnych problemów. Ale dla naukowców z NASA to pytania na które musieli znaleźć odpowiedź. Wszystkie amerykańskie załogi kosmiczne są zaopatrzone w szczoteczki do zębów. Nici dentystyczne i specjalną nie pieniącą się pastę do zębów (NASA-dent, można ją połykać!!!). Załogi udające się z misją kosmiczną, przechodzą 2-dniowe szkolenie stomatologiczne, które obejmuje m.in. podawanie środków znieczulających, usuwanie zęba. Do dzisiaj żaden z kosmonautów w kosmosie, nie musiał się poddać nagłej procedurze stomatologicznej.

Test śliny pomocny w wykrywaniu raka
Naukowcy z uniwersytetu Johna Hopkinsa (USA) zaprezentowali test śliny, który wcześnie wykrywa raka w obrębie głowy i szyi. Test identyfikuje zmiany chromosomalne zwane klonowymi markerami. Markery te występują w komórkach rakowych. Test stosowany jest u osób wysokiego ryzyka (palaczy lub byłych palaczy).
Wartość testu polega na tym, że nowotwory głowy i szyi często nie dają wczesnych objawów, a kiedy zostają już wykryte, to wymagają radykalnej Interwencji chirurgicznej.