Nieprzyjemny zapach

Czy nieprzyjemny zapach ma źródło w jamie ustnej? 
W 90% tak, chociaż może pojawić się przy chorobach infekcyjnych (zapach zatok) cukrzycy, zapaleniu nerek w schorzeniach wątroby. Nieświeży oddech biorący początek w żołądku ... to raczej rzadkość.

Rola śliny 
Ślina pełni kluczową rolę w utrzymaniu zapachu pod kontrolą. Ślina wypłukuje bakterie i resztki pokarmowe. W czasie snu gruczoły ślinowe produkują mniej śliny, bakterie mają leprze warunki rozwoju, stąd "poranny oddech". Dlatego najpierw umyj zęby a potem zjedz śniadanie.

Rola potraw 
Pewne przyprawy (cebula, czosnek) czy kawa są wyczuwalne jeszcze po 72 godzinach. W tym przypadku mycie zębów niewiele pomoże gdyż np. cebula wchłaniana jest w żołądku a zapach jej wydziela się przez płuca.

Jak zwalczyć? 
Zachowaj dobrą higienę jamy ustnej (nitki), szczotkuj powierzchnię języka (szczoteczką lub specjalnym narzędziem) żuj gumę bez cukrową. Jeśli nosisz protezy czyść je dokładnie. Wizyta w gabinecie załatwi dwie sprawy, jeśli przyczyna leży w jamie ustnej to zostanie ona rozpoznana i usunięta. Jeśli jest poza jamą ustną dentysta skieruje Cię do właściwego specjalisty.

Test pozwalający wykryć nieświeży oddech.

Jeśli podejrzewasz , że masz problem z nieświeżym oddechem - zrób test.

1. weź czystą bawełnianą chusteczkę . Przez jeden fragment chwyć język i wysuń go do przodu. Przez drugi fragment , paznokciem zeskrob ślinę z możliwie najdalszej grzbietowej
powierzchni języka ( przez 5 sek). Odczekaj 30 sek. Jeśli chusteczka brzydko pachnie tzn że masz nieświeży oddech.

2. weź nie woskowaną, nie nasyconą nić dentystyczną. Wyczyść przestrzenie pomiędzy ostatnimi zębami. Powąchaj po 30 sek.

3. Poliż zewnętrzną cześć dłoni (5sek), odczekaj 30 sek i powąchaj

4. Jeżeli nosisz protezy, włóż je na 30 sek do foliowego worka, potem powąchaj.