Nici dentystyczne

Nici pomagają czyścić powierzchnie styczne zębów, czyli miejsca gdzie szczoteczka nigdy nie dotrze. Dlatego powinny znaleźć w twojej łazience stałe miejsce , na równi ze szczoteczką i pastą do zębów.
Nici usuwają kleistą warstwę ( płytkę bakteryjną) z miejsc niedostępnych dla szczoteczki, przez co zapobiegają próchnicy ,odkładaniu kamienia , zapaleniom dziąseł oraz nieprzyjemnemu zapachowi z ust. W Polsce to brzmi niewiarygodnie ale historia stosowania nici dentystycznych jest bardzo długa.
Już zęby ludzi pierwotnych nosiły ślady zabiegów higienicznych przypominających użycie nici czy wykałaczek. Za współczesnego wynalazcę nici dentystycznych uważa się amerykańskiego dentystę (doktor Parmly), który w 1815 zalecał swoim pacjentom używanie nici jedwabnych( ponieważ były cienkie i mocne.)
W 1882 nici były już produkowane na skalę masową. Po II wojnie zamiast jedwabiu zastosowano nylon. Obecnie jest dostępnych wiele typów nici : woskowane, nie woskowane, zapachowe , bezzapachowe, nasączone fluorem, szerokie ( do czyszczenia koron i mostów). Np. nici woskowane świetnie sprawdzają się u osób z bardzo ściśle przylegającymi zębami, z kolei nici nie woskowane są dobrym wskażnikiem czystości zębów - gdy podczas pocierania o czystą powierzchnię wydają dzwięk podobny do odgłosu czystego talerza pocieranego wilgotnym palcem. Są dwie metody używania nici: metoda "na szpulkę" i metoda na "kokardkę". Pierwsza, ta najczęściej używana - odcinamy 50 cm nici, zwisające końce nawijamy na środkowe palce (jak na szpulki)
w przpadku górnych zębów palcami prowadzącymi są kciuk i palec wskazujący, na dole używamy p.wskazujących. Wchodzimy w przestrzeń międzyzębową, na wysokości dziąsła , nitkę zaginamy tak, że przylega do zęba na kształt litery C.
Wchodzimy pod dziąsło aż poczujemy opór. Wykonujemy ruchy w górę i w dół.
Druga metoda jest przeznaczona dla dzieci lub osób z upośledzoną sprawnością.
Owijamy nicią dłoń na wysokości palców ( kciuk pozostaje wolny) , zawiązujemy.
Wkładamy kciuk pod pętlę , naprężamy nitkę i dzięki temu jedną ręką możemy wykonać czynnosci opisane wyżej. Istnieją trzymadełka do nici ( przypominają miniaturową procę) - świetne gdy wykonujemy czyszczenie osobie która sama tego nie może zrobić.

Czy nitką należy czyścić wszystkie zęby?
Nie.
Czyść tylko te które pragniesz zachować 😉