Jak podczas ciąży dbać o zęby ?

Ciąża to okres radosnego oczekiwania na potomka.
To także okres dynamicznych zmian jakim podlega organizm przyszłej matki. Świadomość tych zmian jak i kilka rad na ten okres życia pozwoli bezproblemowo doczekać dziecka. Podczas ciąży zmienia się poziom hormonów (estrogenu i progesteronu) co powoduje m.in. zwiększony przepływ krwi w dziąsłach. To z kolei powoduje zaostrzoną odpowiedz zapalną na obecność płytki bakteryjnej.
Rozpulchnione, czerwone i krwawiące dziąsła to częsty objaw (szczególnie pomiędzy drugim i trzecim trymestrem). Rozwiązaniem jest zastosowanie właściwej techniki mycia zębów, używanie nici dentystycznych oraz profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie.
Niekiedy na dziąsłach pojawiają się guzy ciążowe (pyogenic granulomas), które nie mają nic wspólnego z chorobą nowotworową i zwykle znikają bez żadnej interwencji.
Jeśli jednak przeszkadzają one w mówieniu czy połykaniu to warto odwiedzić mój gabinet.
Odżywianie podczas ciąży jest kluczową sprawą - dieta odpowiednia dla zębów w tym czasie powinna być bogata w witaminy grupy B (mięso, ryby, produkty mleczne) oraz C (cytrusy).
Kobiety w ciąży miewają różne kulinarne zachcianki - lody, słodycze ,ciastka. Optymalnym rozwiązaniem byłoby spożywanie tych przysmaków w porze głównych posiłków.
Istnieje obiegowa opinia ,że podczas ciąży oraz podczas karmienia piersią zęby się psują ponieważ dziecko "pobiera wapno" z organizmu matki. Nie jest to prawda - to zapalania dziąseł, podjadanie pomiędzy posiłkami oraz zła higiena jamy ustnej są przyczyną zwiększonej zapadalności na próchnicę podczas ciąży.

Rtg i znieczulenie. 
Rtg można wykonać w nagłych wypadkach (jak np. ból zęba), zdjęcia planowane lepiej odłożyć.
Infekcje, które często powodują ból zęba stanowią większą komplikację dla nienarodzonego potomka niż rtg czy znieczulenie, dlatego, jeśli to konieczne, poddajemy się tym zabiegom bez obawy. Antybiotyki. Większość antybiotyków używanych w moim gabinecie jest bezpieczna. Te akceptowane to penicylina, clindamycyna czy amoxicilina. Tetracyklin w ciąży należy unikać. Ze środków bólowych dopuszczalnych w okresie ciąży polecam Acetominophen ( Tylenol). Jeśli planujesz powiększenie rodziny , idealnym rozwiązaniem będzie zakończenie leczenia stomatologicznego przed zajściem w ciążę. Jeśli już jesteś w ciąży to kontynuację leczenia czy profesjonalne czyszczenie najlepiej wykonać w II trymestrze. Wg ostatnich badań Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego istnieje ścisły związek pomiędzy niską wagą noworodka a nie leczonymi problemami stomatologicznymi matki.