Implanty

Implant to wszczep ( sztuczny korzeń) chirurgicznie montowany w miejscu utraconego zęba.
Pierwsze implant zębowy wszczepiono ponad 20 lat temu. Od tego czasu powstało wiele rodzajów implantów. Implantologia stomatologiczna opiera się na zasadzie osteointegracji- zdolności kości do integracji (zrastania się) wokół pewnych materiałów ,-tytanu, hydroksyapatytu, cementu portlandzkiego. Proces ten zwykle rozpoczyna się od budowy sieci naczyń wokół implantu a kończy się, gdy kość ściśle go obuduje.
Po zakończonej osteointegracji (3 do 8 m-cy) implant nie wykazuje żadnej ruchomości.
Odkrycie osteointegracji było przypadkowe - gdy podczas eksperymentów dotyczących innych zagadnień wszczepiono myszom tytanowe elementy i okazało się ,że zrosły się one z kością Teoretycznie każdy kto stracił chociaż jeden ząb może mieć wszczepiony implant, aczkolwiek nałogowi palacze, pacjenci ze skłonnością do paradontozy, pacjenci z pewnymi chorobami ustrojowymi (np. z cukrzycą) nie są dobrymi kandydatami.
Tytoń, cukrzyca poprzez swój wpływ na naczynia krwionośne upośledzają gojenie - a w tym wypadku osteointegrację.
Zabieg wszczepienia implantu jest stosunkowo prosty u pacjentów z właściwą strukturą kostną i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Niestety ,od chwili usunięcia zęba następuje zanik kości i pewnych przypadkach pozostaje jej za mało aby utrzymać nawet najkrótszy implant. W takim przypadku musi być wykonany przeszczep kości pochodzącej albo z biodra pacjenta albo z banku kości. Są to zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej i są wykonywane w znieczuleniu ogólnym.
Standartowy zabieg wczepienia implantu jest zwykle trzy etapowy: etap chirurgiczny, okres gojenia (3-8 mcy) oraz etap odbudowy protetycznej. Sukcesem (brakiem odrzutów) kończy się ponad 90 % zabiegów na górnej szczęce , oraz około 70% wykonanych w żuchwie (dolnej szczęce).
Istnieje wiele typów implantów i jest wiele firm które je produkują. Najczęściej używany materiał to tytan, hydroksyapatyt, porcelana oraz stopy metali szlachetnych.
Jeśli chodzi o funkcjonalność współczesna stomatologia stawia znak równości pomiędzy implantem, mostem i protezą szkieletową. W Polsce przeszkodą dla rozwoju implantologii jest bariera ekonomiczna.