Fluor

Występuje naturalnie w wodzie, glebie, powietrzu i w wielu produktach żywnościowych. W żywych organizmach występuje w postaci zjonizowanej. Łatwo przyswajany przez szkliwo. Jeśli fluor zostaje wbudowany (u dzieci) w zęby, pozostają bardziej odporne na próchnicę.

Miejscowe zastosowanie fluoru. 
Miejscowe preparaty zawierają wyższe stężenie fluoru. Przykład to pasta do zębów czy płukanki. Profesjonalnie stosowane preparaty (w gabinecie dentystycznym) są jeszcze bardziej stężone - są to żele lub lakiery stosowane przez dentystów. U pacjentów z wysokim ryzykiem próchnicy, dentysta może przepisać specjalny żel do użytku domowego, stosowany na specjalnej łyżce lub bez niej.

Endogenne zastosowanie fluorem.
Fluorkowanie wody jest sprawdzonym i bezpiecznym sposobem walki z próchnicą. Optymalne stężenie fluorku sody w wodzie to 0,7 do 1,2 mg\l. Jeśli żyjesz w rejonie gdzie woda jest fluorkowana lub podlega innemu rodzajowi fluoryzacji endogennej (fluorowane mleko, tabletki) używaj niewielką ilość pasty (wielkość owocu porzeczki) unikaj połykania pasty, płukanek. Nadmiar fluoru jest przyczyną fluozy - objawiającej się przebarwieniem szkliwa (brązowe lub białe plamy). Szczególną uwagę radzę poświęć dzieciom - zęby w czasie rozwoju szczególnie podatne są na zbyt wysoki poziom fluoru.

Profilaktyka fluorkowa
Jak dawkować preparaty fluorkowe( krople, tabletki) u dzieci?

Jeśli zwartość fluoru w wodzie pitnej wynosi mniej niż 0,3 ppm

Wiek 
Od 6-mcy do 3 lat
0d 3 do 6 lat
od 6 do 16 lat

Zawartość fluoru w wodzie od 0,3 do 0,6 ppm 

Od 6-mcy do 3 lat
Od 3 do 6 lat
Od 6 do 16 lat

dawka w mg/codziennie
0,25
0,5
1,0

0
0,25
0,5

Gdy zawartość fluoru w wodzie wynosi powyżej 0,6 ppm - to fluoru nie podajemy

Czy codzienne podawanie fluoru w wystarczający sposób zabezpiecza moje dziecko przed próchnicą?

Badania pokazują, że najlepsze rezultaty w profilaktyce próchnicy zostają osiągnięte podczas łączenia terapii endogennej (tabletki) z egzogenną (lakiery, żele itp.) Dziecko dwa razy do roku powinno się poddać profilaktyce w gabinecie.