Dlaczego ząb boli ?

Ból zęba to irytujące i nieprzyjemne doświadczenie. Większości z nas przytrafiło się ono co najmniej raz w ciągu życia.
Kiedy ząb zaboli pierwszą reakcją jest stwierdzenie - "skoro boli tzn. że mam ubytek".
Okazuje się jednak, że nie zawsze to pokrywa się z prawdą. Aby zrozumieć źródło bólu zęba trzeba poznać jego anatomię. Zęby, podobnie jak kości, to żywe części naszego ciała- tzn. że posiadają naczynia krwionośne oraz unerwienie. Pod zewnętrzną warstwą szkliwa znajduje się druga twarda warstwa zęba - zębina (jest bardziej żółta i mniej zmineralizowana niż szkliwo).
Zębina zbudowana jest z tysięcy mikroskopijnych kanalików, które komunikują się z nerwami wewnątrz zęba. Jeśli któryś z kanalików zostanie otwarty np. w wyniku ubytku, to powstaje okno dla bolesnych bodźców - ciepła, zimna, słodkiego lub innych.
Ujścia tych kanalików obecne są także w części korzeniowej zęba, która zwykle przykryta jest dziąsłem.
Ubytek jest główną przyczyną otwarcia kanalików zębinowych, po tym jak kwasy bakteryjne rozpuszczą szkliwo. Odłamanie lub starcie szkliwa, utrata lub "poluzowanie" starego wypełnienia także odkrywają kanaliki powodując dyskomfort.
Inna przyczyna bólu to obsuwanie się dziąseł, które obnażają cement korzeniowy (szyjki) przez co staje się on tkliwy ..Położenie warstwy specjalnego lakieru zwykle rozwiązuje ten problem.
Ząb może boleć wyniku zakażenia bakteryjnego w wyniku którego powstaje ropień powodujący ciśnienie na wierzchołek korzenia - szczególnie podczas nagryzania lub od gorącego. Obecność zęba zatrzymanego (niewyrżniętego) szczególnie podczas jego ruchów wyżynania się.
Uraz zęba który powstaje w wyniku zgrzytania lub zaciskania zębów. Podczas tych patologicznych ruchów są generowane siły które nie tylko ścierają szkliwo, ale także powodują obsuwanie dziąseł a także zmiany w tkankach otaczająch ząb.
Rozchwianie zęba może być także przyczyną bólu.
Stan zapalny dziąsła wokół zęba (tzw kieszeń) może być interpretowany jako ból zębowy.
Ciekawym zjawiskiem jest występowanie bólu innych części ciała, który układ nerwowy może interpretować jako ból zęba. Np. w chorobach serca, zawale może wystąpić ból dolnych zębów trzonowych bez żadnej miejscowej przyczyny.
A w drugą stronę np. w wyniku ubytku w dolnym trzonowcu pacjent może skarżyć się na ból ucha.
Jak wynika z powyższego tekstu - tylko dobrze postawiona diagnoza oraz odpowiedni sprzęt pozwolą na szybkie i skuteczne wyeliminowanie bólu.