Dlaczego warto zachować własne zęby ?

Pacjenci często pytają: czy nie prościej usunąć chory ząb a potem w to miejsce wstawić sztuczny? Tak bywa prościej ale na pewno nie lepiej.
Nic nie jest w stanie zastąpić własnego zdrowego zęba. Każdy z osobna i wszystkie razem są ważne. Zęby pomagają nam żuć, mówić i uśmiechać się. Utrata zęba rodzi konsekwencje dla kondycji całej jamy ustnej, ale nie tylko.
Wpływ na ogólny stan jamy ustnej - zęby wokół przestrzeni po utraconym zębie "dryfują" pochylając się lub wysuwają, w rezultacie powodują problemy w żuciu, ze zgryzem czy stawami skroniowo-żuchwowymi Problemy z prawidłowym odżywianiem - poprzez nieprawidłowe przeżuwanie lub unikanie pewnych pokarmów Wpływ na twoje zdrowie - możliwe problemy ze stawami czy ból. Twoja wymowa - zęby pozwalają mówić dokładnie i wyraźnie. Zgryz - zęby poza łukiem są bardziej podatne na złamanie lub uraz.
Higiena - jest trudniej dokładnie wyczyścić zęby przekrzywione. Budżet - znacznie tańsze jest wyleczenie zęba niż zastąpienie go mostem, implantem czy protezą.

Czas - "wstawienie zęba" jest zwykle bardziej czasochłonne niż "naprawienie"
Twój wygląd - zmienia się w wyniku utraty uzębienia. "Obkurczenie "struktury kostnej powoduje zmianę wyrazu twarzy oraz powstawanie zmarszczek