Czy żucie gumy jest dobre dla Twoich zębów ?

Badania pokazują, że - pośrednio - żucie gumy ma pozytywny wpływ na zęby. Powoduje mianowicie zwiększone wydzielanie śliny.
Ślina wypłukuje resztki pokarmów, które są pożywką dla bakterii. Ślina posiada poza tym właściwości buforujące (neutralizujące) kwasy produkowane przez bakterie.
Rolą śliny jest także remineralizacja zębów. Jest to jakby "doładowanie" zewnętrznej warstwy zęba przez wapń i fosfor, dzięki temu zęby stają się "twardsze" i przez to bardziej odporne na próchnicę.
Jeśli ślina jest "niepełnowartościowa" lub gdy jest jej za mało, jak ma to miejsce w pewnych schorzeniach, po pewnych lekach czy po radioterapii. Żucie gumy może mieć działanie terapeutyczne. W takich wypadkach, żucie gumy tuż po przebudzeniu ,przez 10 min, przez około 2 tygodnie znacznie poprawia ilość wydzielanej śliny, poprawia jej pH oraz właściwości buforujące.
Jeśli guma jest słodzona zwykłym cukrem, to przez pierwsze 15-20 min. żucia cukier utrzymuje się w ustach. Trudno wtedy mówić o pozytywnym działaniu. Jednak większość gum zawiera słodziki syntetyczne , które w mniejszym stopniu niż cukier naturalny są przyswajane przez bakterie. Xylitol - słodzik stosowany w pewnych gumach, ma dodatkowe działanie przeciwpróchnicowe, a nawet może remineralizować (leczyć) minimalne ubytki. Do pewnych gum są dodawane związki wapnia i fosforu, co ma dodatkowo zabezpieczać przed próchnicą.
Panuje obiegowa opinia, że żucie gumy powoduje "wypadanie plomb". Jest to stwierdzenie fałszywe. Wypełnienie, które wypada przyklejając się do gumy i tak by wypadło. Są jednak inne, ujemne aspekty żucia gumy - zmęczenie mięśni a nawet ich ból, mogą się także pojawić problemy w stawach skroniowo-żuchwowych. Żucie gumy to indywidualny wybór.
Jeśli żujesz gumę, to polecam gumę bezcukrową i jeśli żucie miałoby wspomagać twoje wysiłki w walce z próchnicą to rób to 3 do 5 razy dziennie , przez co najmniej 5 min. Jeśli masz zwiększoną skłonność do próchnicy to guma zawierająca Xylitol będzie najlepsza. Jeśli podczas żucia odczuwasz ból szczęk lub głowy, ogranicz żucie lub z niego zrezygnuj.