Co zrobić gdy ząb po leczeniu kanałowym ściemniał?

Stomatologia ogólna - Co zrobić gdy ząb po leczeniu kanałowym ściemniał?

Jest dosyć częste, że ząb ciemnieje przed leczeniem lub po zakończeniu leczenia kanałowego. Jeśli to dotyczy zęba z przodu, może to stanowić poważny defekt kosmetyczny. Przyczyną ciemnienia najczęściej jest barwnik krwi, który przedostał się do twardej tkanki zęba z uszkodzonej miazgi (nerwu). Pigment ten, podobnie jak w siniaku, zmienia kolor od szarego, poprzez brązowy aż w końcu pod wpływem wapnienia do koloru szaro-żółtego.
Wybór metody leczenia zależy od skali przebarwienia. Metody leczenia to: wybielanie wewnętrzne, wybielanie zewnętrzno - wewnętrzne, licówka porcelanowa, korona.
Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do wnętrza zęba (poprzez wywiercony otwór) silnego środka wybielającego. Następnie ząb zostaje tymczasowo zamknięty na 3-4 dni. Jeśli po tym czasie osiągnięty efekt jest wystarczający, zakładane jest stałe wypełnienie.
Wybielanie( wejście wewnętrzno - zewnętrzne to modyfikacja metody wybielania żywych zębów. Zostaje wykonana plastikowa matryca do wybielania, a pacjent sam, specjalnym aplikatorem poprzez wywiercony z tyłu otwór podaje żel wybielający do środka, oraz tradycyjnie do matrycy na zewnątrz zęba. Licówki porcelanowe - to cienkie łuski przyklejone do zewnętrznej powierzchni zęba.
Licówką można poprawić kolor i kształt zęba Korona- to "czapka" zacementowana na oszlifowanym zębie, stosowana przy bardzo dużych przebarwieniach oraz gdy brane jest pod uwagę wzmocnienie zęba. Wybór właściwej metody leczenia wymaga wizyty w moim gabinecie , gdzie wykorzystuję najnowszą wiedzę, najnowszy sprzęt i używam najlepszych materiałów.