Co oznacza pojęcie bezcukrowy

I czy rzeczywiście taka dieta jest bezpieczna dla twoich zębów. Codziennie w różnej formie spożywamy około 20 łyżeczek (to prawie pół filiżanki). Świadomość szkodliwości używania cukru powoduje że zainteresowaniem cieszą się napoje i słodycze "bezcukrowe". Czy żywność bezcukrowa jest bezpieczna dla zębów? Nie.
Bezcukrowe często oznacza tylko że cukier nie był dodany w procesie produkcji. Ale napój czy ciastko może zawierać naturalne cukry - melasę, fruktozę , miód czy inne. A cukry te też powodują próchnicę. Bezcukrowy trick ma przekonać matki , że żywność jest zdrowa i naprawdę jest okay dla ich dzieci. I tak na przykład błędna jest wiara, że picie dużej ilości soku jabłkowego jest zdrowe dla dzieci. Ponieważ sok ten zawiera dużą koncetrację naturalnych cukrów.

Jak znależć ukryte cukry?
Wśród składników na ulotce szukaj wyrazów zakończonych na "-oza" które oznaczają inne cukry (fruktoza, sacharoza itp). Pamiętaj również że cukier kryje się pod nazwą carbohydrat.

Co to są cukry syntetyczne?
Na etykiecie rozpoznasz po końcówce "- ol" . W sensie chemicznym nie są to cukry ale alkohole - erythritol, isomalt, xylitol, sorbitol, mannitol.Ich przewagą nad glukozą jest to, że są o wiele wolniej rozkładane przez bakterie. Najciekawszym słodzikiem z tej grupy jest xylitol - wygląda i smakuje jak cukier ale ma o 40 % mniej kalorii. Jest pozyskiwany z kory brzozy północnej. Xylitol wogóle nie jest przyswajany przez bakterie a nawet ogranicza ich rozwój, wzmaga wydzielanie śliny i powoduje remineralizację szkliwa.
Dlatego jest stosowany w gumach do żucia, syropach czy pastach do zębów.
Sacharyna. To supercukier, odkryta w 19 stuleciu, jest około 300 razy słodsza od cukru.
Jakiś czas temu nie miała dobrej prasy, gdy odkryto że powoduje raka pęcherza u szczurów. Dzisiaj jednak przyjmuje się że człowiek inaczej ją metabolozuje.
Sacharyna używana jest do słodzenia napojów gazowanych i wypieków
Asparatam - 180 razy słodszy od cukru , także używany do softdrinków i cukierków.
Warto pamiętać , że nadmierne spożycie słodzików ( np 10 -20 kawałków gumy dziennie) może być przyczyną biegunki