Stomatologia ogólna - Srebrne plomby czy białe?

Amalgamat srebra i żywica kompozytowa to dwa najczęściej stosowane materiały do wypełnień zębów. Prosta odpowiedź na pytanie który z tych materiałów jest lepszy, nie istnieje. W pewnych sytuacjach klinicznych amalgamat jest lepszy, w innych zaś przewagę ma żywica. Amalgamat budzi jednak najwięcej kontrowersji, ponieważ zawiera rtęć.
Przeciętnie w plombie amalgamatowej jest 35% srebra, 15% cyny lub cyny i miedzi oraz ponad 50% rtęci - wysoce toksycznego metalu ciężkiego.
I chociaż amalgamat jest stosowany w stomatologii od 150 lat, temat toksyczności plomb amalgamatowych powraca co jakiś czas.
Przeciwnicy używania amalgamatu utrzymują, że opary rtęci mogą się uwalniać z wypełnień w wyniku tarcia (np. podczas żucia pokarmów). Następnie drogą oddechową dostają się do krwiobiegu a stamtąd do nerek, wątroby i mózgu, gdzie rtęć miałaby się podobno odkładać.
Stanowisko Amerykańskiego Towarzystwa Dentystycznego oraz Amerykańskiej Akademii Stomatologii - na których i ja się opieram- jest jednoznaczne. Plomby amalgamatowe są bezpieczne dla zdrowia. Rtęć związana z innymi metalami, jak ma to miejsce w amalgamacie, jest nietoksyczna.
Badania poziomu tego metalu we krwi i moczu pacjentów z wieloma wypełnieniami amalgamatowymi, oraz pacjentów bez amalgamatów pokazały, że poziom ten jest u obu grup identyczny. Rtęć w organizmie ludzkim bierze się z zanieczyszczonego środowiska i skażonych pokarmów a nie z plomb amalgamatowych.
Plusy amalgamatu - jest bardziej trwały niż białe wypełnienia, jest odporniejszy na ścieranie, jest tani, jest łatwy do założenia nawet przez studentów stomatologii.
Minusy - jest niekosmetyczny, często powoduje zmianę koloru zęba, w wyniku korozji traci szczelność, rtęć w nim zawarta rozszerza się lub kurczy pod wpływem różnych temperatur
( tak jak w termometrze) co może być przyczyną pęknięcia zęba.
W okresie wakacyjnym mam okazję przyjmować młodych pacjentów z krajów EU, którzy zwykle, w kraju pochodzenia, nie korzystają z usług gabinetów prywatnych.
Co ciekawe, że trudno znaleźć u nich inne plomby niż metalowe.
Białe wyplenienia - wyglądają naturalnie, pozwalają na dobranie koloru najbardziej zbliżonego do koloru zęba, dzięki swoim właściwością pozwalają na oszczędzanie zdrowych tkanek zęba podczas "borowania" (inaczej niż w przypadku amalgamatów nie wymagają specjalnych zaczepów aby plomba nie wypadła). Współczesne żywice światło utwardzalne tak ściśle wiążą się z zębem. że przez to jeszcze go wzmacniają.
Przyszłość stomatologii to białe, kosmetyczne wypełnienia.
Jakość i estetyka współczesnych białych plomb jest nieporównywalna z białymi wypełnieniami sprzed lat.
powrót


Artur Pietrzyk leczenie, protetyka, chirurgia, ortodoncja, rtg i naprawa protez.
Od poniedziałku do piątku 10-13 i 15-20,
www.superdentysta.com.pl (22) 676 59 56, 608 519 073
Myśliborska 104 (wejście z tyłu budynku apteki)