Różne - Jakie pokarmy wywołują próchnicę u dzieci?

Nie tylko słodycze są przyczyną próchnicy.
Wszystkie pokarmy (w tym napoje) zawierające węglowodany są próchnico twórcze - a więc pieczywo, chipsy, krakersy a nawet owoce i soki. To, jak bardzo jakiś pokarm jest próchnico twórczy zależy od tego, jak często jest spożywany i jak długo pozostaje w jamie ustnej. Próchnica u małych dzieci częściej atakuje górne przednie zęby, często pojawia się tuż po wyrżnięciu.
Próchnica w tak wczesnym wieku często spowodowane jest dokarmianiem dziecka przez sen butelką (tzw. próchnica butelkowa).
Podczas snu spada wydzielanie śliny (która zapobiega próchnicy) i dlatego pojawia się problem. Starsze dzieci uwielbiają tzw. soft drinki (Cola, Fanta itp.).
Konsumowanie nadmiernej ilości tych napojów jest szkodliwe w dwojaki sposób. Z jednej strony są one mocno słodzone (nawet powyżej 4 łyżeczek cukru na szklankę), a z drugiej strony, kwasy w nich zawarte (kwas fosforowy) powodują rozpuszczanie szkliwa.
Mechanizm powstawania próchnicy jest następujący: cząsteczki pokarmów przylegają do zębów i dziąseł stając się pożywką dla bakterii. Bakterie produkują kwasy, które rozpuszczają szkliwo i zębinę.

Zapobieganie
- pierwsza wizyta w gabinecie zaraz po wyrżnięciu się pierwszych zębów
- profilaktyka fluorkowa
- dzieci powinny być doglądane podczas mycia zębów
- po każdym posiłku należy przepłukać usta zwykłą wodą
- nie gasić pragnienia soft drinkami
powrót


Artur Pietrzyk leczenie, protetyka, chirurgia, ortodoncja, rtg i naprawa protez.
Od poniedziałku do piątku 10-13 i 15-20,
www.superdentysta.com.pl (22) 676 59 56, 608 519 073
Myśliborska 104 (wejście z tyłu budynku apteki)