Stomatologia ogólna - Rodzaje koron porcelanowych

Korona jest to "czapka" zacementowana na oszlifowanym zębie.
Zadaniem korony jest wzmocnienie lub poprawienie koloru lub kształtu koronowanego zęba.
Na dzień dzisiejszy najlepszym materiałem na korony jest porcelana lub stopy złota.
Porcelana w stomatologii nie jest materiałem nowym, pierwsze zęby porcelanowe wykonano już pod koniec XVIII wieku, porcelanowa proteza Jerzego Waszyngtona jest eksponatem w muzeum, spalone ciało Adolfa Hitlera rozpoznano na podstawie porcelanowych uzupełnień protetycznych. W Polsce porcelana dentystyczna rozpowszechniła się po 1989 roku i były to mosty i korony typu
PFM (angielski skrót oznaczający porcelanę napaloną na metalu).
Metal, najczęściej stop chromo- niklu, stanowi wewnętrzną podporę dzięki której korona nie pęka. Do dzisiaj jest to 99% prac porcelanowych wykonywanych w Polsce. Jeśli nosisz korony porcelanowe, to jest prawie pewne ,że są to korony PFM!!!
Zaletą tych koron jest wytrzymałość, minusem jest metal który przeszkadza w wykorzystaniu pełnej estetyki porcelany. Naturalny ząb charakteryzuje się pewnym stopniem przejrzystości, której nie da się skopiować koroną PFM , która zatrzymuje światło.
Problemem bywa sina obwódka dziąsła wokół korony. Aby pokonać ten problem, zamiast chromo-niklu stosuje się złoto lub wykonuje korony z pełnej porcelany (bez metalu).
Oto parę przykładów:
Captek - zaawansowana technologia porcelany na złocie wzmocnionym platyną i palladem. Estetyka i wytrzymałość , dzięki temu oszczędza tkanki zęba, który wymaga mniejszego szlifowania Dicor, IPS Empress- porcelany bez metalu - "topliwe", blok porcelany ulega stopieniu w specjalnym piecu, stopiona porcelana jest wstrzykiwana pod ciśnieniem na model zęba.
Bardzo estetyczna, wytrzymała, prace charakteryzują się bardzo dużą dokładnością Procera, Lava – wykorzystanie obrabiarek cyfrowych (cad-cam) do produkcji koron i mostów (Lava) , duża wytrzymałość , można stosować na zębach tylnych.
Powyższe przykłady, to w protetyce najwy ższa półka. Dlatego można je wykonać w moim gabinecie.
powrót


Artur Pietrzyk leczenie, protetyka, chirurgia, ortodoncja, rtg i naprawa protez.
Od poniedziałku do piątku 10-13 i 15-20,
www.superdentysta.com.pl (22) 676 59 56, 608 519 073
Myśliborska 104 (wejście z tyłu budynku apteki)