Zęby twojego dziecka - fakty

Kiedy dziecko rodzi się, w dziąsłach jest już uformowany komplet zębów mlecznych.
Zęby mleczne są ważne bo: dają miły i zdrowy wygląd, pomagają dziecku w nauce mówienia, pomagają zębom stałym rosnąć prosto.
Fluor jest najważniejszym pierwiastkiem zapobiegającym próchnicy - jeśli skontaktujesz się ze mną to ustalę właściwy sposób stosowania.
Karmienie butelką - mleko i odżywki zawierają cukier, szczególnie szkodliwy w okresie wyżynania się zębów. Unikaj karmienia podczas snu.
Pokarmy stałe - pomiędzy 3-6 miesiącem życia unikaj pokarmów z dodatkiem cukru. Warzywa i owoce zawierają wystarczającą dla dziecka ilość naturalnych cukrów.
Ssanie kciuka - ssanie to naturalny odruch, nie przeszkadzaj. Jeśli odruch nie ustąpi do 4 - 5 roku życia - skontaktuj się ze mną.
Czyszczenie zębów - od momentu kiedy się pojawią, najpierw czystym kawałkiem.
gazy lub chusteczki bez użycia pasty .Powyżej 2 lat włącz pastę z fluorem (dla dzieci -z niższą niż dla dorosłych zawartością fluoru). Ilość pasty na szczoteczce niech odpowiada wielkości porzeczce. Dobrze gdy dziecko myje zęby samodzielnie , ale doglądaj i pomagaj.
Od 8 roku dziecko może używać pasty dla dorosłych.
Wizyta u dentysty – w krajach rozwiniętych obowiązuje zasada pierwszy ząb – pierwsza wizyta. W późniejszym wieku - przygotuj dziecko opowiadaniem, wzbudź jego ciekawość a ja zadbam o to aby wizyta dobrze się kojarzyła.


powrót


Artur Pietrzyk leczenie, protetyka, chirurgia, ortodoncja, rtg i naprawa protez.
Od poniedziałku do piątku 10-13 i 15-20,
www.superdentysta.com.pl (22) 676 59 56, 608 519 073
Myśliborska 104 (wejście z tyłu budynku apteki)