Co zrobić gdy ząb po leczeniu kanałowym ściemniał?

Jest dosyć częste, że ząb ciemnieje przed leczeniem lub po zakończeniu leczenia kanałowego. Jeśli to dotyczy zęba z przodu, może to stanowić poważny defekt kosmetyczny.
Przyczyną ciemnienia najczęściej jest barwnik krwi ,który przedostał się do twardej tkanki zęba z uszkodzonej miazgi (nerwu).
Pigment ten ,podobnie jak w siniaku , zmienia kolor od szarego ,poprzez brązowy aż w końcu pod wpływem wapnienia do koloru szaro-żółtego. Wybór metody leczenia zależy od skali przebarwienia.
Metody leczenia to: wybielanie wewnętrzne, wybielanie zewnętrzno-wewnętrzne, licówka porcelanowa, korona.
Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do wnętrza zęba ( poprzez wywiercony otwór) silnego środka wybielającego.
Następnie ząb zostaje tymczasowo zamknięty na 3-4 dni. Jeśli po tym czasie osiągnięty efekt jest wystarczający, zakładane jest stałe wypełnienie.
Wybielanie wewnętrzno - zewnętrzne to modyfikacja metody wybielania żywych zębów. Zostaje wykonana plastikowa matryca do wybielania, a pacjent sam, specjalnym aplikatorem poprzez wywiercony z tyłu otwór podaje żel wybielający do środka, oraz tradycyjnie do matrycy na zewnątrz zęba.
Licówki porcelanowe - to cienkie łuski przyklejone do zewnętrznej powierzchni zęba.
Licówką można poprawić kolor i kształt zęba
Korona - to "czapka" zacementowana na oszlifowanym zębie, stosowana przy bardzo dużych przebarwieniach oraz gdy brane jest pod uwagę wzmocnienie zęba.
Wybór właściwej metody leczenia wymaga wizyty w moim gabinecie , gdzie wykorzystuję najnowszą wiedzę, najnowszy sprzęt i używam najlepszych materiałów.


powrót


Artur Pietrzyk leczenie, protetyka, chirurgia, ortodoncja, rtg i naprawa protez.
Od poniedziałku do piątku 10-13 i 15-20,
www.superdentysta.com.pl (22) 676 59 56, 608 519 073
Myśliborska 104 (wejście z tyłu budynku apteki)