Czy warto wybielać zęby?

Wybielanie polega na rozjaśnieniu koloru zębów które pociemniały - z wiekiem, od kawy, herbaty czy tytoniu. Jeśli wybielanie wykonuje się pod kontrolą stomatologa jest to zabieg w 100% bezpieczny Historia profesjonalnego wybielania zębów rozpoczęła się około dwudziestu lat temu w USA i obecnie jest najszybciej rozwijającą się dyscypliną stomatologii.
Najpopularniejszą metoda wybielania to wykonanie plastikowych nakładek na zęby, do których pacjent nakłada niewielką ilość wybielającego żelu . Żel pozostaje w kontakcie z zębami przez kilka godzin, dlatego najwygodniej wybielać zęby podczas snu. Żel ma przyjemny smak a nakładki są idealnie dopasowane, dlatego nie ma problemu ze spaniem. Cały zabieg trwa około 2 tygodni.
Użycie mocniejszego żelu może skrócić zabieg wielokrotnie.
Druga metoda, oprócz żelu, wykorzystuje światło (specjalnej lampy, lasera czy wzmocnionej lampy do utwardzania plomb) do wspomagania wybielania.
Zabieg trwa 1-1,5 godziny i jest wykonywany w gabinecie. Jest to metoda szybsza ale nie jest skuteczniejsza od poprzedniej.
Obecnie na rynku jest wiele środków do wybielania „w domu”, w tym środki do kupienia w aptekach czy TV-shop. Tych ostatnich nie polecam.
Natomiast w środkach dostępnych w aptekach widzę potencjał i być może przyszłość wybielania zębów.
Są to np. plastry wybielające. Przezroczyste paski nasączone środkiem wybielającym przykleja się do zębów na około 30 min dziennie przez 2- 4 tygodnie.
Ostatnia nowinka, chyba jeszcze niedostępna w Polsce, to Night Effect firmy Procter&Gamble.
Zestaw zawiera 14 paczuszek żelu wybielającego i 14 pędzelków do aplikacji.
Wieczorem po umyciu zębów, żel pędzelkiem jest nakładany na zęby, gdzie po kontakcie
Z ich powierzchnią, zmienia konsystencję ściśle przylegając na kilka godzin.
Zabieg powtarza się przez kolejnych 14 nocy.
Jeśli myślisz o wybieleniu zębów musisz najpierw określić przyczynę z powodu której zęby ściemniały lub dlaczego nie mają satysfakcjonującego cię koloru. Właściwą osobą zdolną do oceny jaki rodzaj przebarwień mają twoje zęby będzie dobry stomatolog.
Jeśli interesuje Cię wybielanie zębów, to odwiedź mój gabinet a dowiesz się która metoda jest najbardziej odpowiednia dla Twoich zębów.

powrót


Artur Pietrzyk leczenie, protetyka, chirurgia, ortodoncja, rtg i naprawa protez.
Od poniedziałku do piątku 10-13 i 15-20,
www.superdentysta.com.pl (22) 676 59 56, 608 519 073
Myśliborska 104 (wejście z tyłu budynku apteki)