Wybielanie co nowego?

Wybielanie polega na rozjaśnieniu koloru zębów które pociemniały - z wiekiem, od kawy, herbaty czy tytoniu. Jeśli wybielanie wykonuje się pod kontrolą stomatologa jest to zabieg w 100% bezpieczny Po wybieleniu zęby pozostają rozjaśnione przez okres 3 do 5 lat ,później zabieg można powtórzyć Jest to zabieg czysto kosmetyczny, aczkolwiek jeśli wziąć pod uwagę poprawę samopoczucia czy samooceny pacjenta - można mówić o efekcie terapeutycznym. Pierwsze zabiegi wybielania zębów przeprowadziłem około 10 lat temu i prawdopodobnie jestem pionierem wybielania zębów w Polsce.
Historia profesjonalnego wybielania zębów rozpoczęła się około dwudziestu lat temu w USA i obecnie jest najszybciej rozwijającą się dyscypliną stomatologii.
Jeśli myślisz o wybieleniu zębów musisz najpierw określić przyczynę z powodu której zęby ściemniały lub dlaczego nie mają satysfakcjonującego cię koloru. Właściwą osobą zdolną do oceny jaki rodzaj przebarwień mają twoje zęby będzie dobry stomatolog.
Ponieważ czasami są to przebarwienia zewnętrzne, które wymagają profesjonalnego czyszczenia, czasami są to przebarwione wypełnienia ,którym wybielanie na pewno nie pomoże .Bywa, że trzeba wykonać zdjęcie rtg przebarwionego zęba i na jego podstawie ocenić właściwą technikę wybielania. Dlatego jeśli myślisz o profesjonalnym wybielaniu to najlepiej odwiedź mój gabinet. Najpopularniejszą metoda wybielania to wykonanie plastikowych nakładek na zęby, do których pacjent nakłada niewielką ilość wybielającego żelu . Żel pozostaje w kontakcie z zębami przez kilka godzin, dlatego najwygodniej wybielać zęby podczas snu. Żel ma przyjemny smak a nakładki są idealnie dopasowane, dlatego nie ma problemu ze spaniem. Cały zabieg trwa od 2 do 4 tygodni. W Polsce są już dostępne żele wybielające 3 lub 4 firm , podczas gdy w Stanach nie ma miesiąca by nie pojawiał się nowy produkt. Najnowsza tendencja to zwiększanie stężenia żelu, nawet do 30 % ,przez co skraca się czas wybielania. W zależności od zastosowanego środka nakładki nosi się tylko od 30 min do 2 godzin i cały proces trwa poniżej 7 dni.
- "Power bleaching "
Wybielanie zębów podczas jednego 1 - 1,5 godzinnego seansu nie jest metodą nową ale ostatnio ten rodzaj wybielania stał się w USA popularny, dzięki potężnym środkom przeznaczonym na reklamę. Po założeniu bariery ochronnej na dziąsła, zęby pokrywa się żelem wybielającym na który kieruje się światło ze specjalnej lampy , która przyśpiesza wybielanie. Najpopularniejsze systemy "power bleaching " to Zoom , Saphire, BriteSmile , a niedługo pojawią się następne. Nie jest to metoda skuteczniejsza niż wybielanie w domu. Ale są pacjenci którzy skłonni są zapłacić więcej aby wybielić zęby szybciej.
- Plastry wybielające
Najpopularniejsze marki to White Strips - firmy Crest/Blendamed oraz Simple White - firmy Colgate. Przezroczyste paski nasączone środkiem wybielającym przykleja się do zębów na około 30 min dziennie przez 2- 4 tygodnie. Jedyny sygnalizowany mi minus to że wybielanie ogranicza się tylko do zębów przednich. Paski wybielające są, jak do tej pory ,jedynym środkiem ,dostępnym poza gabinetem dentystycznym, który naprawdę wybiela zęby. Pasty czy płyny reklamowane jako wybielające, jak na razie ,nie mają żadnych właściwości wybielających
- Technika ozonowa
O ile skuteczność ozonu w leczeniu próchnicy( wg najnowszych badań) jest raczej dyskusyjna.
To wykorzystanie go jako środka wybielającego zęby budzi pewne nadzieje.
Wybielanie tą metodą trwa tylko 3 minuty.
Jeśli interesuje Cię wybielanie zębów, to odwiedź mój gabinet a dowiesz się która metoda jest najbardziej odpowiednia dla Twoich zębów.


powrót


Artur Pietrzyk leczenie, protetyka, chirurgia, ortodoncja, rtg i naprawa protez.
Od poniedziałku do piątku 10-13 i 15-20,
www.superdentysta.com.pl (22) 676 59 56, 608 519 073
Myśliborska 104 (wejście z tyłu budynku apteki)